oktobiz.pl

Dom i wnętrza

przyłączenie wody
Dom

Przyłączenie wody najlepsze metody

Przyłącze wodociągowe to właściwy sposób na doprowadzenie wody do działki pod budowę domu. Aby doszło do skutku doprowadzenie wody, obecne muszą być właściwe przyłącza. Instalację tychże przyłączy nazywa się uzbrojeniem. Każdy, kto kupi działkę nieuzbrojoną, sam musi zadbać o doprowadzenie tych mediów.

Uzbrojenie działki w przyłącze wodociągowe lub studnię

Zarówno kanalizacja, jak i instalacje wodociągowe to własność gminy. Na początku należy uzyskać warunki budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Taki wniosek powinien zawierać:
– dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem
– informacje dotyczące specyfiki przyłączy
– dwa egzemplarze mapy do celów projektowych i inne dokumentacje.
Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne decyduje o warunkach przyłączenia tychże sieci, ale to inwestor musi być odpowiedzialny za techniczny projekt. Po akceptacji dwóch organów decydujących inwestor ma 3 lata na przyłączenie wody. Czy to przyłącze wodociągowe, czy kanalizacyjne, żadne z nich nie potrzebuje zgody na budowę. Oczywiście zanim prace się rozpoczną należy zgłosić ten fakt do odpowiedniego organu budowlanego. Zgłoszenie powinno uwzględniać: zakres, rodzaj, sposób wykonania, a także termin rozpoczęcia robót. Do tego będą potrzebne odpowiednie oświadczenia i projekty. Budowa oraz utrzymanie urządzeń wodociągowych należy do obowiązków przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o koszty podłączenia nieruchomości do sieci, w tym przypadku jest to obowiązkiem właściciela posesji. Jest także możliwość budowy studni. W tym celu należy w projekcie zaznaczyć jej lokalizację, na planie zagospodarowania działki. Jej usytuowanie musi spełniać wymagane prawem warunki względem odległości od szamba, oczyszczalni ścieków i granic nieruchomości. Studnia może także służyć jako rozwiązanie tymczasowe, na czas budowy. Może się tak zdarzyć, że procedury związane z przyłączem wodociągowym znacznie się wydłużają, i w takim wypadku studnia będzie dobrym rozwiązaniem.

Koszt przyłącza wody do działki

Kto nie marzy o własnym domu? Aby zrealizować to marzenie, należy bardzo mocno zaangażować się w jego realizację. Aby spełnić wszystkie formalności niezbędna będzie ogromna determinacja. Podstawową sprawą jest podłączenie mediów. Sprawdźmy więc, ile kosztuje przyłączenie wody. Największy wpływ na koszt przyłącza wody do działki ma zakres koniecznych do przeprowadzenia prac. Wartość kosztów przyłączenia wody do działki zawsze wylicza się indywidualnie. Taki koszt szacuje się w granicach 4-6 tysięcy złotych. Trzeba pamiętać jednak, że wszystko zależne jest od różnych czynników. Przykładowo:
– koszt przyłącza wody jest zależny od jego długości przeliczając na metry
– możliwe konieczne zmiany w organizacji ruchu drogowego podczas tych prac
– opracowanie projektu, a w tym przypadku koszt zaczyna się od 1000 złotych
– opłaty związane z uzgodnieniami projektu
– usługi geodezyjne
– opłaty za włączenie do sieci.
Jednak przed tymi wszystkimi kosztami, jakie czekają właściciela do uregulowania, należy spełnić wszelkie formalności.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.