oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Standardy w kablach HDMI
Lifestyle

Standardy w kablach HDMI — poznaj różnice

Na rynku można znaleźć szeroki przekrój przewodów HDMI. Ze względu na ogromny wybór bardzo trudno zdecydować się na odpowiedni produkt, który sprosta oczekiwaniom. W poniższym artykule postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze różnice w standardach oraz dlaczego wskaźniki te mają ogromne znaczenie przy tworzeniu domowego kina, ale i nie tylko! 

Standardowe HDMI – HDMI 1.4

Na samym początku zajmiemy się standardem, który do tej pory cieszy się ogromną popularnością. Mowa tutaj o HDMI 1.4 (https://ihaa.pl/kable-hdmi-1-4), który zapewnia przepustowość w granicach 10 Gb/s przy taktowaniu 340 MHZ. Taki rodzaj przewodów bez większych problemów znajdziesz w każdym sklepie z RTV. Ich cena najczęściej zamyka się w granicy 100 zł. HDMI 1.4 swoje zastosowanie znajduje w ekranach zapewniających rozdzielczość 1920 × 1080. Oczywiście można wykorzystać ten rodzaj przewodów w przypadku wyższych rozdzielczości, jednak wtedy funkcjonalność może odbiegać od wcześniej postawionych oczekiwań. 

HDMI 2.0

W przypadku standardu 2.0 (https://ihaa.pl/kable-hdmi-2-0) mówimy już o przepustowości do 18 Gb/s, przy taktowaniu 600 MHz. Standard ten zapewnia o wiele większą jakość niż wcześniej wspomniany 1.4. Należy jednak podkreślić, że cena takich przewodów również wykładniczo rośnie w górę – może ona wynosić nawet kilkaset złotych w zależności od długości samego kabla. 

HDMI 2.1

2.1 (https://ihaa.pl/kable-hdmi-2-1)  to najnowszy standard, który na rynek trafił w 2017 roku. Zmiana standardu była przede wszystkim warunkowana pojawieniem się na rynku konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Nowa generacja urządzeń umożliwia uruchomienie gier w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę, przez co standard 2.1 może zapewnić pełnię swoich możliwości. Podkreślimy jednak, że standard ten jest bardzo drogi, przez co zaleca się go wideofilom, którzy będą w stanie wyciągnąć pełnię potencjału z tego produktu. 

Jaki wpływ na odbiór sygnału ma przewód HDMI?

Wielu amatorów domowego kina poważnie zastanawia się nad różnicami w przesyle sygnału pomiędzy różnymi modelami przewodów. Osoby, które nieszczególnie związane są ze środowiskiem wideofilskim nie będą w stanie zauważyć niektórych aspektów. Bardzo ważnym czynnikiem, o którym nie można zapominać, jest długość przewodu. Wyższe standardy są w stanie zaoferować lepszą nośność sygnału na dalsze odległości. Dla tego przykładu HDMI 1.4 gwarantuje najlepszą nośność na odległość maksymalnie 2 metrów, zaś w przypadku HDMI 2.1 odległość ta może zwiększyć się nawet do 10 m. 

Gdzie znaleźć najlepsze przewody HDMI?

Jeżeli chcesz zdecydować się na najlepsze kable HDMI, zdecyduj się na poznanie bogatej oferty sklepu Ihaa. W swoim asortymencie skupiają produkty o różnym standardzie, dzięki czemu wybierzesz model najodpowiedniejszy dla Ciebie! W razie wystąpienia wątpliwości skontaktuj się z tamtejszą obsługą klienta. Możemy zagwarantować, że udzielą rozbudowanych odpowiedzi na każde pytanie, związane z Twoimi zakupami. Zaufaj specjalistom w dziedzinie, a na pewno nie pożałujesz swojej decyzji. 

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.