oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Czym najlepiej kosić
Lifestyle

Czym najlepiej kosić? Poznaj sprawdzone kosiarki 

Wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika ma kluczowe znaczenie dla utrzymania murawy w nienagannym stanie. Co więcej, narzędzia dobrych marek, takich jak japońska Makita pozwolą znacząco ułatwić pracę i skrócić czas niezbędny na skoszenie całego trawnika. Dlatego też postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie najciekawszych kosiarek oraz podkaszarek, które pozwolą uzyskać najlepsze rezultaty. 

Elektryczna kosiarka Makita ELM4621 

Kosiarka Makita  https://domitech.pl/kosiarka-makita ELM4621 to sprzęt dedykowany koszeniu trawników o dużej powierzchni. Urządzenie zasilane jest wydajnym silnikiem indukcyjnym o mocy 1 800 watów. Umożliwia on rozpędzenie noża tnącego o szerokości roboczej 46 cm do prędkości 2 950 obrotów na minutę. W połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym zabierakiem trawy, murawa jest przycinana równomiernie, tym samym gwarantując idealnie ściętą darń nawet po jednym przejeździe. 

Makita ELM4621 wyposażana jest w system umożliwiający 8-stopniową regulację wysokości koszenia, w zakresie od 20 do 75 mm. Zmiana ustawień kosiarki jest niezwykle łatwa i polega na przestawieniu centralnie zlokalizowanej dźwigni o ergonomicznym kształcie. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy na nierównych terenach oraz w trakcie koszenia zapuszczonych i od dawna niepielęgnowanych powierzchni zielonych. 

Na szczególną pochwałę zasługuje jednak wszechstronność, jaką zapewnia kosiarka Makita ELM4621. Sprzęt ten dzięki przemyślanej konstrukcji mechanizmu tnącego może ścinać trawę w odległości zaledwie 15 mm od ściany. Jest to szczególnie przydatne podczas pielęgnowania trawników bezpośrednio sąsiadujących ze ścianami budynków oraz otaczających ozdoby ogrodowe. 

Makita ELM4621 może również służyć jako mulczer. W tym trybie trawa jest tylko nieznacznie przycinana, a jej resztki są drobno siekane i równomiernie rozrzucane po całej powierzchni trawnika. Z kolei osoby wolące tradycyjne cięcie darni mogą przestawić urządzenie w tryb normalnego koszenia i zbierać skoszony urobek do zbiornika o pojemności 60 litrów. Kosiarka Makita ELM4621 może też pracować przy zdjętym kosztu na trawę. 

Akumulatorowa kosiarka Makita DLM460Z 

Świetną alternatywą dla kosiarek elektrycznych mogą być urządzenia zasilane akumulatorowo, takie jak popularna Makita DLM460Z . Sprzęt ten wyposażony jest w silnik bezszczotkowy BLDC o dużej mocy. Co ciekawe, motor ten jest także niezwykle energooszczędny, dzięki czemu na jednym naładowaniu kosiarka może skosić nawet 1 360 m2 trawnika! 

Szerokość cięcia, jaką zapewnia Makita DLM460Z wynosi 46 cm, pozwalając szybko skosić nawet największe trawniki. Urządzenie zapewnia także 10-stopniową regulację wysokości cięcia regulowaną w zakresie od 20 do 75 mm. Ostrze tnące w zależności od obciążenia pracuje z prędkością dochodzącą do 3 300 obrotów na minutę, zapewniając równomierne docinanie źdźbeł trawy. 

Makita DLM460Z może też zostać przestawiona w tryb cichy, w którym otrze kręci się z obniżoną prędkością wynoszącą 2 500 obr./min. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w domach szeregowych oraz przy pracy w ogródkach działkowych, ponieważ obniżona emisja hałasów nie będzie zakłócać spokoju osób przebywających na sąsiednich posesjach. 

Akumulatorowa kosiarka do trawy Makita DLM460Z dostarczana jest wraz z koszem na urobek o pojemności 60 litrów. Urządzenie może również pracować bez kosza, a także zostać przestawione w tryb mulczowania. 

Zarówno silnik, jak i akumulatory stosowane w Makita DLM460Z chronione są przed wilgocią dzięki specjalnym obudowom spełniającym wymogi normy IPX4. 

Czym najlepiej kosić 

Podkaszarka akumulatorowa Makita DUR192LZ 

Nawet mając dobrej klasy kosiarkę do trawy, warto mieć również pod ręką podkaszarkę Makita https://domitech.pl/podkaszarka-makita – najlepiej zasilaną akumulatorowo. Umożliwi ona pracę w dosłownie każdym miejscu, bez potrzeby rozciągania przedłużaczy lub konieczności kłopotliwego dorabiania mieszanki olejowo-paliwowej. 

Świetnym tego przykładem jest Makita DUR192LZ, czyli podkaszarka zasilana akumulatorami o napięciu 18 V. Zastosowany w niej silnik bezszczotkowy BLDC pozwala w zależności od wybranego biegu rozpędzić żyłkę tnącą do prędkości 4 500 lub 6 000 obr./min. Umożliwia to precyzyjne docinanie darni w trudnodostępnych misjach, takich jak rowy przydrożne lub przestrzenie wokół szklarni oraz tunelów foliowych. 

Makita DUR192LZ będzie też wprost niezastąpionym narzędziem do ścinania trawy w sadach owocowych oraz wokół budynków oraz ozdób ogrodowych. Jej szerokość cięcia wynosi 30 cm, dzięki czemu praca będzie postępować niezwykle szybko. 

A może MultiSystem Makita? 

Jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej innowacyjnych sprzętów ogrodowych dostępnych na rynku zdecydowanie jest urządzenie wielofunkcyjne wchodzące w skład rodziny MultiSystem Makita https://domitech.pl/multisystem-makita

Jest to specjalny multitool o w pełni modularnej konstrukcji, który został wyposażony w niezwykle wydajny silnik bezszczotkowy BLDC. W zależności od wersji urządzenia może być on zasilany jednym lub dwoma akumulatorami 18 V z serii LXT lub pojedynczym akumulatorem XGT 40 V. 

Cała generowana moc przekazywana jest poprzez wał napędowy do specjalnego adaptera, do którego można podłączyć dowolny osprzęt kompatybilny z MultiSystem Makita. Dzięki temu, posiadając zaledwie jedno urządzenie, można korzystać z takich przyrządów jak:

  • kosiarka;

  • podkaszarka;

  • pilarka łańcuchowa do gałęzi;

  • dmuchawa do liści;

  • zamiatarka do chodników;

  • nożyce do żywopłotu;

  • kultywator.

Co więcej, każde z powyższych narzędzi niczym nie odbiega od swojego pełnowymiarowego rodzeństwa, dzięki czemu praca przebiega niezwykle sprawnie i szybko. Przezbrajanie urządzenia wielofunkcyjnego Makita MultiSystem nie wymaga użycia żadnych narzędzi – wystarczy tylko umieścić osprzęt w specjalnym uchwycie i zabezpieczyć go specjalną blokadą. 

Materiał zewnętrzny

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.