oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Dom jednorodzinny parterowy czy piętrowy
Budownictwo

Dom jednorodzinny parterowy czy piętrowy? Zobacz wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Inwestorzy planujący budowę zazwyczaj stoją przed dylematem, jaki projekt domu kupić – parterowy czy piętrowy. Oba typy budynków mają bowiem wiele zalet i wad, a decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania wnętrza. Z jakich względów warto zdecydować się na dom jednokondygnacyjny, a kiedy lepszym wyborem będzie wersja dwupoziomowa?

Dom parterowy jednorodzinny – zalety i wady

Projekty domów parterowych to idealne rozwiązanie na większe działki, na których bez trudu można zachować wymagane prawem odległości od granic. Są one wprost stworzone dla osób myślących przyszłościowo, które chcą uniknąć codziennego pokonywania schodów w starszym wieku. Dom jednokondygnacyjny będzie najlepszym wyborem, jeżeli planujemy zamieszkać w nim z rodzicami bądź małymi dziećmi i zależy nam, aby każdy domownik miał wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Taki budynek jest funkcjonalny i komfortowy w codziennej eksploatacji, a dodatkowo dobrze zintegrowany z otaczającym go ogrodem.

Interesuje nas zakup projektu domu parterowego? Musimy mieć na uwadze także pewne wady takiego obiektu mieszkalnego. Jego rozłożysta bryła wymaga przygotowania odpowiednio dużych fundamentów i pokrycia dachowego, których koszt realizacji stanowi sporą część wydatków podczas budowy. Taki dom nie będzie odpowiedni na mocno pochyłą działkę, na którą dedykowane są raczej modele wielopoziomowe lub z piwnicą. Z uwagi na niewielki kąt nachylenia dachu, jego wzniesienie może także okazać się niemożliwe w związku z zapisami niektórych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, narzucającymi znacznie większy spadek połaci.

Dom jednorodzinny piętrowy – plusy i minusy

Dom piętrowy to świetna propozycja dla rodzin wielopokoleniowych, którym zależy na utrzymaniu pewnego poziomu prywatności dla wszystkich mieszkańców. Warto wybrać go, gdy w przyszłości chcemy zamieszkać z dorosłymi już dziećmi, zarazem nie tracąc swobody użytkowania wnętrz. Projekty domów piętrowych umożliwiają łatwy podział na strefę dzienną – zlokalizowaną na parterze oraz nocną, zaplanowaną na wyższej kondygnacji. Dzięki temu nawet bogate życie towarzyskie toczące się w salonie nie jest szczególnie kłopotliwe dla domowników wypoczywających w swoich sypialniach. Zaletą takiego obiektu jest możliwość jego budowy nawet na stosunkowo niewielkiej działce. Posiada on także mniejszą powierzchnię fundamentów i dachu, których realizacja jest bardziej przystępna cenowo.

Choć wzniesienie domu piętrowego może wydawać się tańsze, powinniśmy jednak przygotować się na pewne dodatkowe wydatki związane z wykonaniem solidnego stropu, schodów czy ocieplenia poddasza. Jeżeli jednak chcemy ograniczyć początkowe koszty inwestycji, możemy zdecydować się na projekt domu etapowego, którego wyższą kondygnację wykończymy w późniejszym czasie. Wadą takiego budynku, którą odczujemy w przyszłości może stać się także konieczność pokonywania schodów, szczególnie kłopotliwych dla osób o obniżonej sprawności.

W szerokiej gamie projektów domów znajdziemy zróżnicowane wersje parterowe i piętrowe. Każde z tych rozwiązań posiada określone atuty, lecz także i wady, wpływające na funkcjonalność czy koszt wzniesienia budynku. Z tego względu – przed dokonaniem ostatecznej decyzji – powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw przemawiające za określonym typem obiektu jednorodzinnego. Zyskamy wtedy pewność, że będzie on optymalnie dobrany do naszych możliwości finansowych i wymagań domowników, stając się przytulną i bezpieczną ostoją rodziny na wiele kolejnych lat.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.