oktobiz.pl

Dom i wnętrza

fontanna ogrodowa z obiegiem zamkniętym
Dom

Fontanna ogrodowa z obiegiem zamkniętym

Nie sposób wyliczyć zalet posiadania fontanny ogrodowej. Jest to nieodłączny element każdego ogrodu. Każdy z domowników skorzysta z jej obecności. Jest to dekoracyjny gadżet, bez którego ogród nie miałby duszy. Idealnie sprawdza się jako forma relaksu, dzięki takim zaletom jak szum wody spływającej po konstrukcji fontanny.

Budowa fontanny ogrodowej

Powodem, dla którego decydujemy się na zbudowanie fontanny ogrodowej we własnym zakresie, jest spora cena za gotowy asortyment. Należy pamiętać, że fontanna ogrodowa ma oddzielny obieg wodny, obieg zamknięty. Składa się on z:
– zbiornik
– pompa
– ozdobna czasza fontanny.
Działa to tak, że woda w fontannie krąży dokładnie w tymże obiegu zamkniętym, Wypychana jest ze zbiornika do fontanny przy udziale pompy. Kiedy woda spływa po czaszy fontanny, ponownie wpada do zbiornika, a stamtąd pompa ponownie pcha ją do góry. Pompa najczęściej zasilana jest elektrycznie, choć coraz więcej osób decyduje się na pompy zasilane solarnie. Wykonanie jej jest zdecydowanie łatwiejsze i znacznie mniej kosztowne od wersji elektrycznej. Mimo pochmurnych dni pompy solarne są nadal wydajne, a to wszystko dlatego, iż ich zapotrzebowanie na energię jest nieduże. Należy tylko umieścić w ogrodzie mini panel solarny, ten zaś wychwyta promienie słoneczne i zamieni na energię zdatną do zasilania. Ważnym elementem fontanny jest pompa, która zależna jest od wielkości naszego gadżetu ogrodowego. Ceny pomp wahają się od stu do kilkuset złotych. Zajmijmy się teraz zbiornikiem na wodę. Może to być zarówno profesjonalny zbiornik na wodę, jak również wiaderko, czy po prostu donica. Musi on być jednak zbudowany z takiego tworzywa, aby przezwyciężył wilgoć oraz mróz. Przewodem, którym woda będzie podawana wyżej, po ówczesnym podłączeniu do pompy, może być plastikowa rurka. Kawałek ogrodowego węża również spełni takie warunki. Dno fontanny należy obciążyć kamieniami lub płytami ogrodowymi. Mogą one służyć także jako ozdoba lub zamaskowanie zbiornika wodnego.

Jak zrobić fontannę?

Własna fontanna ogrodowa z obiegiem zamkniętym to zdecydowanie łatwe zadanie i znacznie mniej kosztowne, niż zakup gotowej. Kolejnymi etapami budowy fontanny z pojemnikiem wkopanym w podłoże są:
– wykopanie otworu
– umieszczenie pojemnika w otworze ziemi
– włożenie pompy ogrodowej do pojemnika
– zamocowanie węża lub rury do pompy
– ułożenie pokrywki z otworami lub metalowej kratki
– przykrycie pokrywki agrowłókniną w celu ochrony przed zanieczyszczeniami
– zamaskowanie pojemnika poprzez ustawienie donicy lub starego dzbana itd.
Bardzo ważnym czynnikiem dobrze funkcjonującej fontanny ogrodowej jest jej pielęgnacja. Należy dbać o jakość wody, a przede wszystkim o stały jej poziom. Jest to niezmiernie ważne w upalne dni, kiedy istnieje ogromne ryzyko parowania i rozchlapywania wody. Jakość wody jest bardzo istotna, a kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji fontanny jest usuwanie zanieczyszczeń, takich jak liście czy drobne pyłki. W zimę zaś wodę trzeba usunąć, aby nie zniszczyć fontanny.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.