oktobiz.pl

Dom i wnętrza

dofinansowanie na firmę
Dom

Gdzie szukać dotacji na uruchomienie firmy?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nie jest prostym zadaniem. Nawet, jeśli mamy ciekawy pomysł na biznes, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na sukces. Wcielanie ambitnych założeń w życie wymaga odpowiednich zasobów finansowych, a pieniędzy w nowej firmie jest zawsze mniej niż koniecznych do uregulowania płatności. Tego rodzaju ograniczenia często sprawiają, że bardzo ciekawe projekty upadają, jeszcze zanim zdążą się rozwinąć. Nie oznacza to jednak, że nasz pomysł musi podzielić ich los. Z pomocą przychodzi nam dofinansowanie na firmę, a te można uzyskać na przynajmniej kilka sposobów.
Gdybyśmy chcieli dzielić formy dofinansowania ze względu na ich popularność, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezzwrotne dotacje, o jakie można ubiegać się w urzędach pracy. Oczywiście, nie mamy tu do czynienia z dofinansowaniem na firmę, na jakie można liczyć natychmiast po złożeniu wniosku. Zainteresowani muszą znaleźć nieco czasu, powinni też z wyprzedzeniem upewnić się, że spełniają warunki, jakie stawiają im urzędnicy. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma w takim przypadku status osoby bezrobotnej. Nie uzyskamy go bez rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Bardzo rzadko dotacje na założenie firmy są też przyznawane tym osobom, które prowadzą już inną działalność. Czasem konieczna jest nawet dwunastomiesięczna karencja, a niedopełnienie tego warunku skreśla szansę na wsparcie nawet, jeśli różnica dotyczy kilku tygodni.
Wysokość dotacji różni się w zależności od tego, o jakiej działalności myślimy. Wahania kwotowe występują także w ramach poszczególnych regionów kraju, może się więc okazać, że w pewnych branżach uprzywilejowani są przedsiębiorcy z różnych części Polski. Bez względu na to, o jakie wsparcie ubiega się zainteresowany, konieczne jest nie tylko złożenie wniosku o nie, ale również przedstawienie biznesplanu. Przygotowania mogą być czasochłonne, wiele osób podkreśla jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, którym naprawdę warto się zainteresować. Zyskiem jest przecież nie tylko samo dofinansowanie na firmę, ale i to, że nie tylko nie trzeba go zwracać, ale również nie wymaga ono odprowadzania podatku.
Współpraca z urzędami pracy nie jest jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia działalności gospodarczej. Oferty skierowane do nowych firm mają także banki, a niekiedy również instytucje finansowe udzielające pożyczek. Warto być też na bieżąco z dofinansowaniem unijnym. Tu również konieczne jest wcześniejsze złożenie wniosku i przygotowanie biznesplanu, w zamian można jednak liczyć nie tylko na duże pieniądze, ale i wsparcie merytoryczne ułatwiające rozliczanie się z dotacji.

Przeczytaj więcej na promnice.com.pl