oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Jak dbać o wycieraczki samochodowe
Lifestyle

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Żeby zrozumieć jak dbać o wycieraczki samochodowe warto wiedzieć jak taka wycieraczka, a pisząc bardziej precyzyjnie pióro wycieraczki, działa i jak jest zbudowana. Element ten składa się z prostej metalowej ramki, którą łączy się z ruchomym mechanizmem wycieraczek. Do owej metalowej ramki przymocowana jest gumowa listwa, która wchodzi w bezpośredni kontakt z szybą. Podczas pracy gumowa część pióra wycieraczek przesuwa się po powierzchni szyby i zbiera z niej wszystko, co nie powinno się tam znaleźć. 

 Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Pióra wycieraczek są też narażone na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury od upalnych po mroźne, deszcz, śnieg, sól drogowa czy chociażby źle oddziałujący na gumę tlen z powietrza. Nie powinno więc dziwić, że pióra wycieraczek z czasem się zużywają i trzeba je co jakiś czas wymieniać. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby nieco wydłużyć żywotność tych elementów, do najważniejszych należą:

  • Czyszczenie — usuwanie brudu, soli czy innych zanieczyszczeń z gumowych części wycieraczki sprawia, że guma parcieje wolniej, przez co wycieraczka może pracować dłużej.

  • Podnoszenie wycieraczek zimą — uniesienie wycieraczek nie tylko ułatwia późniejsze skrobanie szyby, ale sprawia też, że wycieraczka nie przymarza do szkła, przez co zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia podczas jej odrywania od zimnej powierzchni.

  • Odpowiedzialne użytkowanie — przetarcie szyby w deszczu praktycznie nie zużywa wycieraczek, ale zużycie może się pojawić, jeśli tarcie między wycieraczką o szybą jest zbyt duże, bo szyba jest sucha lub zmrożona. W takiej sytuacji należy wstrzymać się z użyciem wycieraczek i najpierw w zależności od sytuacji spryskać szybę płynem do szyb lub poczekać, aż ta odmarznie.

Dobrze jest też co jakiś czas przeprowadzać przegląd wycieraczek, dzięki temu uda ci się uniknąć sytuacji, w której słabo działająca wycieraczka będzie dla ciebie zaskoczeniem, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Na taką ewentualność warto wozić ze sobą parę zapasowych piór wycieraczek, aby móc je w dowolnym momencie wymienić na nowe. Jeśli więc jeszcze tego nie robisz lub twoje wycieraczki już wymagają wymiany, to wejdź na stronę https://www.signeda.pl/wycieraczki-i-czesci-c1337 i zabezpiecz się na przyszłość.

Materiał zewnętrzny

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.