oktobiz.pl

Dom i wnętrza

odpowiednie zasłony
Lifestyle

Jak wybrać odpowiednie zasłony ogrodowe do altany?

Ogrodowa altana to miejsce, w którym można łatwo nabrać sił i szybko się zrelaksować. Kluczem do stworzenia przytulnej atmosfery wewnątrz altany jest zasłona ogrodowa. Dzięki niej łatwiej zadbać o własną prywatność lub ochronę przed słońcem. Jak dobrać właściwą zasłonę i jak połączyć ją ze znajdującym się wewnątrz wyposażeniem?

Zasłona ogrodowa a meble tarasowe

To, jak wygląda i z czego jest wykonana zasłona ogrodowa do altany, zależy w głównej mierze od rodzaju zastosowanego wyposażenia ogrodowego. Meble rattanowe będą się doskonale prezentować z wielobarwnymi zasłonami imitującymi len lub bawełnę. Dobrym (i praktycznym) rozwiązaniem jest wybór materiałów, które będą je imitować. Dlaczego? Zarówno len, jak i bawełna są dość wrażliwe na działanie światła słonecznego i intensywnych opadów deszczu, dlatego warto pomyśleć o ich trwalszych odpowiednikach. Jeśli na wyposażeniu altany znajdują się meble metalowe, warto postawić na zasłony gładkie o jednolitej kolorystyce. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać minimalistycznie i nowocześnie.

Zasłony ogrodowe – praktyczny wybór

Dobierając zasłony do altany ogrodowej, warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii.

  • Odporność zasłony na działanie promieniowania ultrafioletowego i deszczu.
  • Stopień transparentności zasłony i jej wpływ na prywatność użytkownika altany.
  • Stopień ochrony przed światłem słonecznym.

Jeśli altana jest narażona na silne działanie światła słonecznego, warto postawić na zasłony utrzymane w jasnej kolorystyce (biel, kolor kremowy, écru). Dzięki temu materiał szybko nie wyblaknie i będzie skuteczniej odbijał światło słoneczne. Jasna powłoka ograniczy też zjawisko nagrzewania się wnętrza altany. Przy wyborze zasłon warto też zwrócić uwagę na ich gramaturę. Im grubsza (i cięższa) tkanina, tym mniejsze prawdopodobieństwo przeniknięcia światła do wnętrza altany.

Lekkie zasłony – o czym pamiętać?

Funkcjonalna zasłona ogrodowa do altany może być lekka i zwiewna. Delikatny materiał pozwoli cieszyć się dużym nasłonecznieniem i jednocześnie ochroni osoby wypoczywające na świeżym powietrzu przed działaniem promieniowania UV. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu lekkich zasłon poprzez ich dociążenie. Niektóre z zasłon posiadają w swej dolnej części specjalne kieszonki, które umożliwiają obciążenie ich specjalnymi, metalowymi sztabkami. Dzięki nim całość będzie skuteczniej zabezpieczona przed intensywnym wiatrem. Poza tym ciężka zasłona zapewni nam prywatność.

Reasumując, funkcjonalne zasłony do altany ogrodowej to wygodne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się prywatnością, ale też komfortem wypoczynku w otoczeniu zieleni.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.