oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Jak zaaranżować małą kuchnię — kilka praktycznych podpowiedzi
Dom

Jak zaaranżować małą kuchnię — kilka praktycznych podpowiedzi

Aranżacja małej kuchni w bloku to nie lada wyzwanie. Szczególnie że musi się znaleźć w niej miejsce na wszystkie niezbędne sprzęty takie jak lodówka, zlew, płyta grzewcza, a także piekarnik czy zmywarka. Aranżując wnętrze kuchni, trzeba pamiętać, że jest to miejsce codziennego przygotowywania posiłków. Oto kilka praktycznych podpowiedzi jak ergonomicznie i estetycznie zaaranżować małą kuchnię.

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Zasady urządzania kuchni – o tym trzeba pamiętać

Jaka zabudowa sprawdzi się w małej kuchni?

Jakie meble wybrać do małej kuchni?

Praktyczne rozwiązania do małej kuchni

Najważniejsze zasady przy urządzaniu kuchni

Niezależnie czy projektujesz dużą przestrzeń, czy niedużą kuchnię w bloku musisz pamiętać o wygodnej przestrzeni roboczej. W kuchni zarówno będziesz gotować, zmywać, jak i przechowywać niezbędne produkty spożywcze. Dlatego planując kuchnię, pamiętaj o zasadzie trójkąta i wyodrębnieniu trzech stref:

·         Gotowania – gdzie znajdzie się płyta kuchenna;

·         Zmywania i przygotowywania posiłków – czyli blat i zlew kuchenny;

·         Przechowywania – zarówno naczyń i produktów spożywczych – czyli lodówka i szafki.

Ustawienie poszczególnych elementów będzie zależne od kształtu kuchni. Pamiętaj jednak o ergonomii – czyli takim ustawieniu mebli, by układ zapewniał swobodne poruszanie się po kuchni i przygotowywanie posiłków.

Rodzaje zabudowy, które się sprawdzą w małej kuchni

Jaki układ mebli dopasować do małej kuchni? Wszystko będzie zależeć od jej kształtu. W długich wąskich kuchniach najlepiej sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Na jednej ścianie powinny być umieszczone szafki i sprzęty kuchenne AGD. Po drugiej stronie zależnie od wielkości pomieszczenia można umieścić półki. Elementem zamykającym przestrzeń  może być nieduży kącik do spożywania posiłków.

W kuchni w kształcie prostokąta najlepiej pasuje układ w kształcie litery L. Stosując taki rozstaw mebli kuchennych dużo łatwiej o zaaranżowanie klasycznego trójkąta podziału na strefy. Taka zabudowa świetnie się sprawdza również w niedużych aneksach kuchennych.

W niedużych kuchnia na planie kwadratu warto zastosować układ w kształcie litery L lub U. To drugie rozwiązanie pozwala na umieszczenie większej ilości szafek.

Niezależnie od wyboru zabudowy, trzeba pamiętać, by odległości między szafkami ustawionymi naprzeciwlegle lub szafkami a ścianą wynosiła nie mniej niż 90 cm.

małą kuchnię

Wybór mebli do małej kuchni – co warto wiedzieć?

Ograniczona przestrzeń w kuchni ma też istotny wpływ na odbiór wizualny pomieszczenia. Dlatego wybór mebli do małej kuchni należy dobrze przemyśleć.

Przede wszystkim w małej kuchni trzeba zrobić wrażenie przestrzeni. Dlatego, warto stawiać na jasną kolorystykę ścian i mebli, którą oczywiście można urozmaicić kontrastowymi elementami. W niedużej przestrzeni należy zdecydować się na proste, czyste linie nowoczesnych mebli bez zbytnich elementów ozdobnych.

Meble do małej kuchni muszą być przede wszystkim pojemne z wygodnymi szufladami, czy takimi praktycznymi rozwiązaniami, jak szafka narożna z karuzelą, inaczej obrotowym koszem lub półkami, gdzie bez trudu zmieścić wszystkie duże garnki i patelnie. Zwiększyć przestrzeń przechowywania możesz zwiększyć, wybierając zabudowę do samego sufitu.

Aranżując małą kuchnię w bloku, masz do wyboru albo gotowe zestawy mebli, albo te robione na zamówienie. Niezależnie jaka będzie Twoja decyzja, meble kuchenne we Wrocławiu różnych marek między innymi Zaarde, Janas, Kuchnie Nolte, Rena, Prado Design, Werk Mebel czy Kuchnie z drewna oraz sprzęt AGD znajdziesz w Galerii Wnętrz Domar.

Praktyczne podpowiedzi i gadżety na utrzymanie porządku

Praktyczne rozwiązania i gadżety poprawiają organizacje przestrzeni w niedużej kuchni oraz ułatwią codzienne gotowanie. O czym warto pomyśleć przy aranżacji małej kuchni? Oto kilka podpowiedzi:

Kosze kargo w zabudowie – nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają na przechowywanie różnych niezbędnych w kuchni różności;

Zlew jednokomorowy – to praktyczne rozwiązanie na nieduże przestrzenie, zamiast dużego zlewu dwukomorowego, większy jednokomorowy zlew bez ociekacza pozwala zaoszczędzić wiele miejsca;

Mobilne meble – szafka wózek kuchenny z półkami lub szufladami, pomieści dodatkowe rzeczy, np. warzywa czy owoce, a jednocześnie łatwo będzie ją przestawić.

Składany stół – warto zadbać, by w kuchni znalazło się miejsce na spożywanie posiłków, jeśli kuchnia jest bardzo malutka, dobrze wybrać składany blat montowany do ściany, który łatwo złożyć i rozłożyć. Inną opcją jest stół ze składanymi elementami, który zależnie od potrzeb może mieć większą lub mniejszą powierzchnię.

Artykuł sponsorowany

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.