oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu
Dom

Jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu pod skosami?

Kwestią, o której musisz pamiętać podczas zagospodarowywania poddasza jest to, że meble muszą być perfekcyjnie dopasowane do przestrzeni w której się znajdują. Jeżeli stoisz przed wyzwaniem zaaranżowania przestrzeni na poddaszu to przeczytaj nasz tekst, w którym znajdziesz wiele przydatnych rad na ten temat.

Czy wnętrza na poddaszu trudno jest zaaranżować?

Aranżacja niskiego poddasza nie należy do najprostszych. W przypadku, gdy wolisz, aby na strychu znalazło się więcej pokoi, warto dokładnie rozplanować to jak wykorzysta się przestrzeń. Rolety dachowe są kluczowe, aby użytkownikom danego pokoju nie przeszkadzały wchodzące do pomieszczenia promienie słoneczne. Pamiętaj, że rolety na poddasze muszą być idealnie dopasowane pod wymiar okna, wybierz profesjonalną firmę z roletami taką jak Anwis, która oferuje zarówno rolety dachowe, jak i żaluzje plisowane. Warto także wspomnieć, że trudności wynikające z wyposażenia takich wnętrz wynikają z ograniczonego miejsca pod skosami. Dlatego więc oprócz rolet dachowych na wymiar, warto zdecydować się na zakup mebli robionych pod wymiary pokoju na poddaszu.

Jak obliczyć powierzchnię pod dachem dwuspadowym?

Użytkową powierzchnię poddasza oblicza się zgodnie z normą PN ISO 9836 z 1997 r. Mówi ona, że do poddasza zalicza się tylko ta część pod dachem, która ma 1,9 m lub więcej wysokości. Pozostałe powierzchnie zaliczają się do tak zwanej powierzchni pomocniczej.

Niemniej jednak należy dopowiedzieć, że istnieje także druga, starsza norma PN-70/B-02365, która nigdy nie została anulowana w związku z czym w świetle prawa nadal może być używana. Według tej normy powierzchnię, której wysokość poddasza użytkowego jest równa lub wyższa niż 2,20 m, liczy się w 100%, od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%, a poniżej 1,4 m nie wlicza się.

Jak w pełni wykorzystać przestrzeń na poddaszu?

Na początku należy się zastanowić jak zagospodarować skosy w pomieszczeniu. Można pod nim z powodzeniem ustawić łóżko, czy też szafkę. Pamiętaj jednak o tym, aby meble były idealnie dopasowane do kąta nachylenia dachu. Jeżeli w Twoim pomieszczeniu skosy sięgają posadzki, warto umiejscowić tam schowki.

Meble modułowe i pod wymiar na poddasze

Podczas procesu szukania mebli pod skosy, możemy rozważyć zakup mebli modułowych lub na wymiar. Z powyższej części tekstu wiesz, że polecamy wybrać te na wymiar, tak samo jak z resztą rolety na poddasze. Jeżeli nie możesz sobie na takie pozwolić to jedyna opcją, która Ci zostaje to meble modułowe. Kolejną kwestią, jaką musimy rozważyć, jest wybór sposobu przechowywania w szafkach pod skosami. Możesz wybrać zarówno półki, jak i szuflady. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej praktyczna i rozsądna. Meble pod skosami mogą przecież sięgać głęboko, w szczególności w dolnych partiach. Chcesz je w pełni wykorzystać? Postaw na długie szuflady, które dadzą Ci banalnie prosty dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.