oktobiz.pl

Dom i wnętrza

jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu
Dom Lifestyle

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Z całą pewnością można stwierdzić, że nadmierna wilgotność w mieszkaniu może być bardzo poważnym problemem w wielu pomieszczeniach. Wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu w sposób skuteczny oraz efektywny. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najbardziej sprawdzone sposoby.

Odpowiednia wentylacja

Przede wszystkim w celu zmniejszenia wilgotności w mieszkaniu należy zastosować odpowiednią wentylację. Dzięki niej będzie możliwy właściwy obieg powietrza, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. W szczególny sposób warto zadbać o nawiewniki, które znajdują się przy oknach. Dzięki temu będzie możliwe odpowiednie odprowadzenie powietrza na zewnątrz. Na pewno zapewni to właściwą wentylację wewnątrz konkretnych pomieszczeń, dlatego warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie. Oprócz tego warto się również upewnić, że w mieszkaniu występuje ciąg powietrza. Jest to możliwe do sprawdzenia na przykład z wykorzystaniem świeczki.

Wietrzenie

Bardzo korzystnym sposobem na likwidację nadmiaru wilgoci z mieszkania jest również jego częste wietrzenie. Wietrzenie powinno być przede wszystkim efektywne. Nie może trwać zbyt długo, ponieważ wtedy na pewno dojdzie do wychłodzenia mieszkania. Podczas walki z wilgocią bardzo istotne jest zarówno efektywne wietrzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki temu nadmiar wilgotnego powietrza zostanie usunięty, a samo mieszkanie w bardzo dobry sposób wysuszone. Warto o tym pamiętać.

Otwarte drzwi

Dość istotną kwestią podczas zmniejszania poziomu wilgoci w mieszkaniu jest również pozostawianie otwartych drzwi w miejscach, w których jest to oczywiście możliwe. Takie działania można na przykład wykonywać podczas brania prysznica czy też kąpieli. Gdy w łazience paruje woda warto znaleźć jej dodatkowe ujście i pozostawić drzwi do łazienki otwarte. Podobnie ma się również sprawa z gotowaniem. W kuchni podczas gotowania z garnków również wydziela się para wodna. Dlatego warto zostawiać otwarte drzwi do kuchni, jeśli posiada się ją w osobnym pomieszczeniu.

Wycieranie mokrych elementów

Podczas walki z wilgocią powinno się również wycierać wszelkie mokre elementy, które tylko znajdzie się w mieszkaniu. Wśród nich można przede wszystkim wymienić okna. Wilgoć zazwyczaj osiada na oknach oraz się na nich skrapla. Dlatego w tym miejscu można zaobserwować krople wody, która czasem skapuje również na podłogę i sprawia, że staje się ona mokra. Powinno się wycierać wszystkie te miejsca. A wśród nich należy również uwzględnić łazienkę oraz kuchnię, gdzie znajduje się wiele źródeł wilgoci.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.