oktobiz.pl

Dom i wnętrza

najprostszy sposób na kreta
Ogród

Najprostszy sposób na kreta – walcz z kretem bez użycia chemii

Krety to zwierzęta, które większość życia spędzają pod ziemią. Kret europejski jest jedynym gatunkiem występującym w Polsce i w Europie Środkowej. Często doprowadza ogrodników do rozpaczy. Choć zwierzęta tak naprawdę nie należą do szkodników, ale są całkiem pożyteczne, trawniki i klomby nie wyglądają szczególnie ładnie z licznymi kretowiskami. Jaki jest najprostszy sposób na kreta? Poniżej i sposoby na trwałe pozbycie się irytujących krecich kopców.

Kret jest objęty ochroną gatunkową

W Polsce krety są objęte ochroną gatunkową częściową. Nie są chronione na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i obiektów sportowych.
Jeśli nie chcesz mieć nieestetycznych kopców ziemi na trawniku w ogrodzie, powinieneś zastosować odpowiednie metody i środki zaradcze i odpędzić kreta.

Chociaż kopiące stwory ledwo widzą, ich inne narządy zmysłów są niezwykle dobrze rozwinięte. Dzięki temu są niezwykle wrażliwe na hałas, zapachy i wibracje. Krety dostrzegają niebezpieczeństwo dzięki cienkiemu, wydłużonemu nosowi i wielu wrażliwym wąsom. W ten sposób można je niepokoić i odpędzać.

Odpędź krety za pomocą prostych domowych środków

Stosując regularnie niektóre naturalne środki, znajdujące się w większości gospodarstw domowych, można na trwałe pozbyć się kretów z ogrodu. Są to głównie środki, które pachną bardzo intensywnie i nieprzyjemnie. Do najskuteczniejszych należą czosnek, zepsute, kwaśne mleko, pokrzywa czy obornik piołunowy, a także ocet i alkohol. Sierść psa i konia oraz gałęzie drzewa życia działają również odstraszająco na niechcianych mieszkańców ogrodu i mogą ich na zawsze odstraszyć. Wszystkie te środki najlepiej umieszczać lub wlewać do dziur pod kopcami ziemi i tak często, jak to możliwe.

Zwalczanie kretów przy pomocy węża ogrodowego

Wlewanie wody do kopców niewiele pomaga, a nawet przynosi efekt przeciwny do zamierzonego podczas odpędzania kreta. Krety dobrze pływają i uwielbiają dżdżownice i małe ślimaki, które masowo zasiedlają wilgotną glebę. To z pewnością przyciągnie kreta z powrotem do ogrodu. W rezultacie powstanie wiele nowych kopców ziemi.

Dźwięki i wibracje

W specjalistycznych sklepach są dostępne specjalne urządzenia, takie jak np. fotowoltaiczny odstraszacz kretów, który ma odstraszać zwierzęta falami dźwiękowymi. W licznych wypowiedziach pasjonatów ogrodników opinie w tej kwestii są często podzielone. Niektórzy nie są zadowoleni z wyników, a inni uważają, że urządzenia dźwiękowe są wyjątkowo skuteczne. Nie chcąc inwestować w urządzenie dźwiękowe, można umieścić w krecich dziurkach domowej roboty wiatraczki i dzwoneczki — działanie będzie bardzo podobne. Można także powiesić metalowe przedmioty, które wytwarzają dodatkowy hałas. Dobrym pomysłem są też puszki blaszane.

Walka bez użycia chemii

Regularne koszenie trawnika, również bardzo pomaga w wypędzeniu kretów z trawnika. Zwierzęta czują się tym szczególnie zaniepokojone i wkrótce szukają sobie innego miejsca.

Koty i psy polują na krety i są również szczególnie skuteczne w ich odstraszaniu. Nie zjadają kretów w przeciwieństwie do naturalnych drapieżników – kuny domowej, lisa i tchórza oraz ptaków drapieżnych, takich jak płomykówka czy myszołów, które bardzo cieszą się z takiej ofiary.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.