oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Papa w płynie
Budownictwo

Papa w płynie cudowne spoiwo czy kit?

Papa w płynie stosunkowo nowa na rynku i dlatego czasem sceptycznie traktowana zyskuje wielu zwolenników. Umożliwia dokonanie drobnych lub poważniejszych napraw dachu płaskiego także we własnym zakresie. Jakie korzyści płyną z zastosowania papy w płynie? Czy naprawa dachu z jej udziałem może być efektywna i przyjemna?

Właściwości i zalety papy w płynie

Papa w płynie jest produktem doskonale zastępującym tradycyjną papę. Jest to wysoce elastyczna farba dostępna w kilku wariantach kolorystycznych, którą można z powodzeniem stosować jako uszczelniacz powierzchni o walorach dekoracyjnych. Papa jest pozbawiona drażniących zapachów, gdyż jest wodorozcieńczalna. Rynek oferuje do kupienia wygodne trzy litrowe wiadra tej farby z wygodnym uchwytem, co zwiększa komfort pracy i idealnie nadaje się do napraw własnych na mniejszych powierzchniach. Dzięki niezawodnym właściwościom papy w płynie możliwa jest również naprawa dachu płaskiego. Ta powłoka służąca zabezpieczeniu powierzchni zewnętrznych jest łatwa w myciu. Do tego celu można użyć narzędzia, jakim jest karcher. Jest ponadto mrozoodporna, co wydłuża jej żywotność. Dostępna nawet dla laika, nie trzeba być wykwalifikowanym budowlańcem, aby móc jej używać we właściwy sposób. Posiada gęstą i jednorodną konsystencję, co powoduje, że jej nakładanie jest proste i przyjemne. 

Naprawa dachu z wykorzystaniem papy w płynie

Naprawa dachu płaskiego jest procesem mało skomplikowanym, aczkolwiek kilku etapowym. Warto zwrócić uwagę na stan podłoża, który zamierzamy pokryć papą w płynie. Im podłoże jest lepsze, tym papa będzie dłużej się trzymać. Nawierzchnię przed nałożeniem papy należy dokładnie odpylić, usunąć niechciane resztki, tak, by nie było zanieczyszczone. Warto zająć się pracami wówczas gdy podłoże jest suche, na mokrym podłożu papa w płynie będzie dłużej wysychała. Aby wydłużyć jej trwałość na śliskich nawierzchniach, można uprzednio zastosować grunt szczepny. Tuż przed nałożeniem produktu należy wymieszać zawartość wiadra, a potem sięgnąć po wałek, pędzel bądź natrysk. Jeżeli decydujemy się na nakładanie wałkiem bądź pędzlem, należy robić to krzyżowo. Producenci wskazują na to, by nakładać co najmniej dwie warstwy papy o grubości 1 milimetra. Jeśli mamy do czynienia z naprawą dachu płaskiego, a więc większą nawierzchnią można wylać produkt bezpośrednio z wiadra, a następnie rozprowadzić dostępnym narzędziem. Przy aplikacji produktu na trudnych powierzchniach pomocne może być zastosowanie siatki zbrojącej w pierwszej warstwie. Gdy mamy do czynienia ze spękanym miejscem bądź problematyczną szczeliną na dachu warto wspomóc się taśmą bitumiczną, aluminiową bądź fizelinową. Ta trzecia świetnie dopasowuje się do różnych nawet uszkodzonych powierzchni. Po użyciu taśmy nawierzchnię malujemy i czekamy aż do jej wyschnięcia. Przy dobrych warunkach atmosferycznych papa wiąże się w przeciągu 3-4 godzin. Z kolei w temperaturze poniżej 10 stopni proces wiązania materiału nie zachodzi w ogóle.  

Czy warto naprawiać dach papą w płynie? 

Papa w płynie jako środek niezwykle przystępny w nakładaniu, bo dość wygodny ma wiele plusów świadczących o szerokim wachlarzu jej użycia. Począwszy na rynnach, a skończywszy na szczelinach i pęknięciach dachowych. Jednym słowem świetnie nadaje się jako koło ratunkowe dla przeciekających dachów, a olbrzymią korzyścią płynącą z kupna produktu jest jego atrakcyjna cena. Dzięki papie w płynie właściciel budynku samodzielnie może dokonać naprawy dachu płaskiego relatywnie niskim kosztem. 

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.