oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych
Budownictwo

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych? Ile kosztuje tulejowanie koparko ładowarki? Tulejowanie otworów

Tulejowanie otworów nazywane jest również tulejowaniem maszyn. Ta metoda regeneracji maszyny przywraca ją do stanu pierwotnego poprzez wykonanie tulei metalowej z nowych części na uszkodzonym elemencie roboczym danej maszyny budowlanej. Tulejowaniu poddaje się między innymi: koparki (koparko-ładowarki, buldożery), żurawie kołowe i gąsienicowe, lemiesze spycharek, równiarki, sprzęt do budowy dróg. Tulejowane elementy po naprawie mają swoje pierwotne wymiary i właściwości, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na naprawach i przestojach ciężkich maszyn, jednocześnie wydłużając ich żywotność. Aby możliwe było wykonanie tulejowania, konieczne jest dobranie odpowiedniego wiertła do tulejowania. Proces tulejowania w koparkach (koparko-ładowarki, spycharki) oraz żurawiach kołowych i gąsienicowych (żuraw gąsienicowy, żuraw gąsienicowy koparkowy) jest praktycznie identyczny.

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym polega? Tulejowanie koparek, tulejowanie otworów

Proces tulejowania w maszynach budowlanych odbywa się przy użyciu odpowiednich narzędzi i matryc. Procedura rozpoczyna się od umieszczenia maszyny nad otworem. Następnie rozwierca ona tuleję aż do uzyskania równego promienia. W dalszych etapach jest ona napełniana i ponownie gwintowana, aby osiągnąć docelowy rozmiar. Proces ten trwa krótko, a jednocześnie pozwala uniknąć poważnych awarii spowodowanych wadliwym działaniem tulei i wierteł. Tulejowanie polega na nałożeniu tulei tak, aby się z nimi stykała, a następnie rozwierceniu tulei w taki sposób, aby promień między nimi był równy. W dalszych etapach wypełnia się przestrzeń tulejką.

Do wykonania tulejowania niezbędny jest dobór odpowiedniego wiertła do tulejowania.

Koszty związane z naprawą każdej części maszyny mają znaczący wpływ na cenę końcową całości wykonywanych regeneracji. Wymiana lub naprawa jakiejkolwiek części wymaga jej demontażu i montażu oraz transportu do serwisu. Dodatkowo przestoje maszyn mogą znacznie zwiększyć koszty związane z niewywiązaniem się z terminów zakończenia wykonywanych prac. W celu zmniejszenia tych wydatków stosuje się tulejowanie, które pozwala na odnowienie urządzeń uszkodzonych w wyniku użytkowania lub wypadku. Tulejowanie otworów może być wykonywane zarówno w stacjonarnych maszynach budowlanych, jak i tych pracujących na placu budowy. Osłonięte elementy przywracane są do wymiarów sprzed uszkodzenia, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na naprawach, a jednocześnie wydłuża żywotność sprzętu budowlanego. Z tego powodu tulejowanie otworów jest bardzo polecane do ciężkich maszyn.

tulejowanie

Dlaczego warto wykonywać tulejowanie? Zalety tulejowanie otworów w maszynach budowlanych

  1. Tulejowanie otworów jest tańsze niż zakup nowego elementu – tulejowanie jest operacją szybką i pewną, gdyż nie wymaga demontażu maszyny. Ponadto tulejowanie ogranicza liczbę koniecznych napraw, co w efekcie wydłuża żywotność maszyn. Aby wykonać tulejowanie, należy dobrać odpowiednio wiertło do tulei.
  2. Tulejowanie otworów odbywa się bez konieczności transportowania maszyny do warsztatu.
  3. Obciążenie maszyny podczas tulejowania jest minimalne.
  4. Tulejowanie jest wykonywane szybko, więc nie ma potrzeby wydłużania czasu przestoju ciężkich maszyn.
naprawa

Ile kosztuje tulejowanie otworów?

Trudno jest oszacować koszt tulejowania, gdyż zależy on od wielu czynników, między innymi od rodzaju maszyny, którą należy poddać tulejowaniu. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest znacznie tańsza niż zakup gotowych części zamiennych. Dla przykładu, tulejowanie zębów koparki lub tulejowanie koparko-ładowarki jest 2 razy tańsze niż naprawa maszyny. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że wykonanie tulejowania zajmuje do 3 godzin zamiast 5 dni, które wcześniej wykonywano w zakładach naprawczych, to oszczędności są jeszcze większe. Ponadto tulejowany element zachowuje swoje pierwotne wymiary i właściwości, co pozwala zaoszczędzić na naprawach i przestojach ciężkich maszyn budowlanych, a jednocześnie wydłuża czas ich eksploatacji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.