oktobiz.pl

Dom i wnętrza

kącik niemowlaka w sypialni rodziców
Dom Wnętrza

Kącik niemowlaka w sypialni rodziców. Jak go urządzić?

Przyjście na świat dziecka to dla rodziców duża rewolucja. Wiąże się ona nie tylko ze zmianami w życiu, ale związana jest też z przemeblowaniem w mieszkaniu. Dla niemowlaka trzeba bowiem przygotować kącik. Jak go zaprojektować, by małe dziecko czuło się komfortowo?

Kącik w sypialni rodziców

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest kącik niemowlaka w sypialni rodziców. Związane jest to nie tylko z ograniczonym metrażem mieszkania. np. w bloku. Chodzi o to, by mieć dziecko na oku. Istotne jest to zwłaszcza w nocy, gdy trzeba wstawać np. na karmienie.

Tak przygotowany kącik będzie komfortowy zarówno dla noworodka, jak i dla rodziców. Dziecko będzie czuło bliskość rodziców, a rodzice z kolei nie będą się martwili o bezpieczeństwo niemowlaka.

Kącik dla niemowlaka to rozwiązanie przejściowe. Gdy dziecko będzie większe, trzeba pomyśleć o oddzielnym pokoju.

Co musi znaleźć się w kąciku?

Najważniejszym meblem jest łóżeczko. Najczęściej wybierany rozmiar to 120 na 60 cm. Zwykle posiada też regulację wysokości materaca, co będzie ułatwieniem, gdy dziecko siada. Wiele modeli ma też wyjmowane szczebelki bądź ściankę, co umożliwi większemu dziecku samodzielne wchodzenie. Na rynku dostępne są też łóżeczka z szufladami, w których można przechowywać dodatkowe rzeczy.

Łóżeczko może stanąć w bliskiej odległości od łóżka rodziców. W pierwszych miesiącach wiele rodziców decyduje się również na łóżeczko dostawne. Ten model wyróżnia się tym, że można go dostawić do łóżka rodziców. Ma niewielkie gabaryty oraz specjalną konstrukcję ze składanym bokiem, która powoduje szybki kontakt niemowlaka z rodzicami. W pierwszych miesiącach sprawdzi się też kołyska.

W kąciku powinno znaleźć się też miejsce do przewijania. Można skorzystać z różnych rozwiązań. Najmniej miejsca zajmuje przewijak zamontowany na łóżeczku. Innym pomysłem jest przewijak razem z komodą, w której schowamy nie tylko rzeczy konieczne do przewijania, ale też np. ubranka dla dziecka.

Jeżeli wybierzemy pod uwagę rozwiązanie z przewijakiem zamontowanym na łóżeczko, warto pomyśleć o wspomnianej komodzie. W szufladach można schować rzeczy niezbędne do przewijania, np. nawilżane chusteczki, waciki, jałowe gaziki i maści zapobiegające odparzeniom, a także ubranka czy pieluchy.

Jeśli przestrzeń pozwala, warto zdecydować się na fotel, który przyda się do karmienia malucha.

Delikatne oświetlenie i dekoracje

Kącik niemowlaka w sypialni rodziców powinien mieć odpowiednie oświetlenie. Tutaj sprawdzi się lampa, która daje ciepłe, delikatne światło. Ważne jest to zwłaszcza w nocy, gdy trzeba wstać na karmienie lub do płaczącego dziecka. Światło nie może być zbyt ostre dla niemowlaka.

Warto również pamiętać o dekoracjach. Mogą to być literki układające się w imię dziecka czy girlandy. Jeżeli chodzi o ozdobne tapety, lepiej z nich zrezygnować. Odpowiedniejszy będzie neutralny kolor ścian. Przy urządzaniu oddzielnego pokoju dla dziecka można się pokusić o bardziej skomplikowane rozwiązania. Uzupełnieniem aranżacji będą poduszki w kształcie gwiazdek czy zwierzątek. Nie zapomnijmy o zabawkach – przytulankach, grzechotkach czy drewnianych gryzakach.

Możemy mieć pewność, że w tak urządzonym kąciku niemowlak będzie czuć się komfortowo.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.