oktobiz.pl

Dom i wnętrza

nowoczesne budownictwo
Dom

Ekologia domu jednorodzinnego

Ekologia staje się coraz istotniejszym obszarem naszego życia. Dzieje się tak ze względu na pożałowania godny stan środowiska naturalnego. Z każdym rokiem rosną średnie temperatury powietrza, a upały stają się groźne nawet w Europie. Jednak problemy ze środowiskiem naturalnym nie ograniczają się tylko do zmian klimatycznych. Generują je także toksyczne materiały, wykorzystywane do produkcji wszelkiego rodzaju dóbr. Takie tworzywa jak plastik rozkładają się przez setki lat, a ich najczęstszym miejscem występowania staje się ocean światowy, do którego prędzej czy później trafiają. Istnieje więc coraz większa tendencja do stosowania rozwiązań ekologicznych. Nowoczesne budownictwo to branża, która z powodzeniem nadąża za owymi trendami.

W obecnych czasach wykorzystuje się coraz więcej materiałów, które ulegają szybkiej biodegradacji lub są możliwe do recyklingu. Mowa tu o specjalnych tworzywach, które zastępują plastik. Warto się zastanowić także nad zastosowaniem drewna zamiast tworzywa PCV. Drewno magazynuje dwutlenek węgla, więc jego wykorzystanie przyczynia się do spowolnienia zmian klimatycznych. Im mniejsza jest strata energii, tym mniej paliwa do jej wytworzenia trzeba użyć. Ilość produkowanego podczas ogrzewania gazu cieplarnianego można zmniejszyć czyniąc budynek doskonale wyizolowanym pod względem termicznym. Doskonale sprawdzają się też systemy rekuperacji ciepła. Z odprowadzonego nieświeżego powietrza odzyskują one uchodzącą energię i wprowadzają ją z powrotem do obiegu.

prawo-budowlane.edu.pl
Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.