oktobiz.pl

Dom i wnętrza

skalniak w ogrodzie
Dom

Jak założyć dekoracyjny i prosty w obsłudze skalniak w ogrodzie?

Skalniak w ogrodzie to dekoracja, która doda mu oryginalności. Dobrze dobrane rośliny sprawią, że nie będzie przy nim dużo pracy. Jak założyć skalniak, który będzie ozdobą ogrodu?

Gdzie założyć skalniak?

Skalniak w ogrodzie można usytuować na samym środku trawnika, gdy ma on stanowić najważniejszą dekorację. Trzeba jednak pamiętać, że usypanie sztucznej górki wymaga dużo pracy oraz materiału.

Założenie skalniaka na naturalnych wzniesieniach będzie dużo mniej wymagającym zadaniem. Skalniak warto umiejscowić w pobliżu płotu, tarasu czy w pobliżu ścieżki. Ważne, by wyglądał on naturalnie i komponował się z resztą otoczenia.

Wybierając miejsce na skalniak, koniecznie trzeba również pamiętać, by spełniało ono wymagania roślin. Na stoku wschodnim i zachodnim dobrze czuje się najwięcej kwiatów.

Kamienie – podstawa skalniaka

Zakładając skalniak w ogrodzie koniecznie trzeba skupić się na doborze odpowiednich kamieni. To w 50%, a nawet w 70% właśnie z nich składa się konstrukcja. Wybierając kamienie należy zwrócić uwagę, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Poszukujemy kamieni z ostrymi krawędziami o nieregularnych kształtach.

Wybierając kamienie należy unikać dużej różnorodności, która wprowadza chaos. Jeden, góra dwa rodzaje kamieni w zupełności wystarczą. Należy również unikać skał miękkich, które pod wpływem warunków atmosferycznych szybko ulegną zniszczeniu. Ił oraz kreda nie są najlepszym wyborem na skalniak.

Piaskowce, wapienie, dolomity, bazalty i granity to kamienie, które sprawdzą się na skalniaku. Dzięki nim będzie on wyglądał naturalnie i idealnie wkomponuje się w otoczenie.

Jakie rośliny posadzić na skalniaku?

Zakładając skalniak w ogrodzie, warto wykorzystać miesiące wiosenne, w których nie dokuczają nam upały, a rośliny mają idealne warunki do szybkiego wzrostu. Można również zacząć pracę nad skalniakiem pod koniec lata, czyli w sierpniu lub wrześniu, gdy panuje większa wilgotność, co ułatwi kwiatom przyjęcie się.

Wybierając rośliny na skalniak w ogrodzie, należy pamiętać, że mają one zróżnicowane zapotrzebowanie na słońce. Na zacienionym skalniaku przyjmą się paprocie, rododendrony, skalnice oraz barwinek. Na skalniaku, który znajduje się w pełnym słońcu dobrze będą czuły się rojniki, lawenda, goździki, krwawniki oraz astry alpejskie.

Inne popularne rośliny, które mogą ozdobić nasz skalniak to żurawka, macierzanka, pierwiosnek, funkia czy dzwonek karpacki. Warto również pamiętać o kwiatach cebulowych jak tulipany, żonkile, krokusy, hiacynty czy narcyzy. Dzięki nim już wczesną wiosną skalniak będzie zachwycał feerią barw.

Na skalniaku w ogrodzie warto również posadzić karłowate krzewy iglaste, takie jak cyprysiki, jałowce, żywotniki. Sprawdzą się również sosny, świerki i modrzewia. Dzięki tym roślinom skalniak nawet zimą będzie prezentował się pięknie.

Zakładając skalniak w ogrodzie trzeba go dobrze zaplanować. Ważne jest, by rośliny były posadzone w odpowiedniej odległości. Zbyt gęste nasadzenia po krótkim czasie trzeba będzie rozsadzać, gdyż rośliny nie będą czuły się dobrze i wzajemnie będą się zarastały.