oktobiz.pl

Dom i wnętrza

małe drzewka ozdobne
Dom Ogród

Małe drzewka ozdobne idealnie sprawdzą się w każdym ogrodzie

Zawsze drzewo niesie ze sobą cień i bardzo miły i przyjazny nastrój. Drzewo jest siedzibą ptaków i pionowym elementem ozdobnym każdej przydomowej okolicy, jaką jest ogród. Jednak nie zawsze jest miejsce na posadzenie wielkiego drzewa, takiego, jakie rośnie w parku czy lesie. Bardzo popularne stały się więc małe drzewka ozdobne, które drzewem są, ale nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Kwitnące i wiecznie zielone oraz te, które gubią liście na zimę

Małe drzewka ozdobne to cały szereg popularnych lub mniej popularnych gatunków. W ogrodniczej ofercie znaleźć można miniaturowe drzewka, które kwitną na wiosnę i latem, są cały czas zielone, mają igły lub liście oraz gubią swoje korony zimą i zasypiają w okresie zimowym. Można posadzić w ogrodzie drzewo kwitnące typu magnolia lub miniaturowa wiśnia, zielone typu sumak lub klon japoński bądź miniaturową wierzbę. Najmniej problematyczne są miniaturowe drzewka w typie płaczących, nie dość, że nie ma z nimi kłopotów i łatwo się przyjmują, to jeszcze ich ekspozycja jest bardzo ciekawa i oryginalna. Tego typu drzewa nie rosną wzwyż, a opuszczające się w dół gałęzie bez problemu można kontrolować poprzez regularne ich przycinanie. Ciekawostką może też być fakt, że zamiast sadzić drzewo w ogrodzie, możemy uformować forsycję, czarny bez lub lilak na jego podobieństwo.

Gdzie posadzić drzewko w ogrodzie?

W ogrodzie nie zawsze jest dużo miejsca, a ponadto wszędzie może być już zagospodarowana powierzchnia. Dlatego też decydując się na posadzenie drzewka, drzewa trzeba, przede wszystkim, uwzględnić fakt, jak będzie ono wyglądało za dziesięć bądź piętnaście lat. Tego typu roślina się rozrasta i z roku na rok większe są jej potrzeby, nawet w przypadku drzewka miniaturowego.
Zawsze dobrze jest wybierać okazy, które dają się dobrze uprawiać w naszym klimacie i nie potrzebują specjalnych warunków do ich hodowania. Poza tym warto jest decydować się na egzemplarze, które dobrze znoszą przycinanie swojej korony. Można, w takim przypadku, drzewa modyfikować, zmniejszać i sprawiać, że nie będą zabierały zbyt wiele miejsca.
Małe drzewko ozdobne, najlepiej jest posadzić w miejscu, gdzie będzie najbardziej eksponowane. To ono powinno być tym najważniejszym elementem i powinno lśnić na tle innych roślin. Można taką roślinę posadzić na środku trawnika lub w miejscu, gdzie wypoczywać będą domownicy, można też wyeksponować ją przed wejściem do domu.
Maksymalna wysokość takich drzewek to na ogół około 3 do 4 metrów. Są więc one akurat, tym bardziej że nad ich rozrostem wszerz można zapanować.

Sprawdź także:

Gdzie zgłosić grzyb w mieszkaniu: praktyczne porady i wskazówki

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.