oktobiz.pl

Dom i wnętrza

kociołki węgierskie
Dom Ogród

Kociołki węgierskie sposób na łatwe gotowanie na wolnym powietrzu

Osoby, które szukają łatwości i innowacyjność w gotowaniu w plenerze na wolnym i świeżym powietrzu, szukają sposobów jak można to zrobić. Są one na ogół znudzone smakami, które daje grill i poszukują nowych doznań smakowych. Wszystko to jest możliwe przy zastosowaniu kociołków węgierskich.

Charakterystyka kociołków

Kociołki węgierskie to charakterystyczne garnki, które umieszcza się bezpośrednio nad paleniskiem, na specjalnym stelażu. Naczynie pochodzi z Węgier i było tam wcześniej używane przez węgierskich pasterzy. Dodatkowo garnek posiada uchwyt i pokrywkę. Kształt kociołka powoduje, że jego wnętrze równomiernie się nagrzewa, przez co przygotowywane w nim potrawy nie przypalają się, a ich smak i aromat jest specyficzny. Kociołki mają różne rozmiary i wykonane są z blachy nierdzewnej, miedzi lub emalii. To bardzo interesujące naczynie wykorzystywane jest także w restauracjach. W nich podaje się różne rodzaje zup lub potrawy wybitnie węgierskie, leczo lub gulasz. Wtedy wykorzystuje się mały kociołek, powieszony na niewielkim stelażu. Pod naczynie wkłada się świeczkę typu tea light.

Jak wybrać odpowiedni kociołek węgierski?

Przy wyborze odpowiedniego kociołka węgierskiego trzeba wziąć pod uwagę fakt, dla ilu osób, przeważnie będzie się gotowało. Ponadto bardzo ważny jest też wybór uwzględniający materiał. z którego będzie on wykonany. Stalowo emaliowany lub miedziano emaliowany kociołek przetrwa wiele, w przeciwieństwie do emaliowanego. Najczęściej wybierane są kociołki, w których można ugotować około 10 litrów, na przykład zupy. Wtedy takie naczynie z powodzeniem zastąpi grill i przyczyni się do przygotowywania bardzo smacznych i oryginalnych potraw.
Kociołki węgierskie na stół, to naczynia umożliwiające, w sposób bardzo dekoracyjny i oryginalny podawanie potraw. Jest to raczej miniatura prawdziwego węgierskiego kociołka.

Co przyda się do gotowania w kociołku węgierskim?

Najważniejszy jest oczywiście odpowiedni kociołek, ale bez dobrego stelaża, wiele się nie zwojuje. Czasami kociołki sprzedawane są z odpowiednim trójnogiem, a czasami trzeba go po prostu osobno dokupić. Ten stelaż pod kociołek jest stabilny, można go rozłożyć w każdym terenie a ponadto jest on mobilny, składa się i rozkłada, przez co nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
Ponadto taki trójnóg wyposażony jest w specjalny kołowrotek, który pozwala na regulowanie wysokości kociołka nad paleniskiem. To, z kolei, pozwala na odpowiednie jego ustawienie, przez co unika się przypalenia potrawy.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.