oktobiz.pl

Dom i wnętrza

malowanie płytek łazienkowych
Dom

Malowanie płytek łazienkowych – jak to wygląda w praktyce?

Malowanie płytek łazienkowych stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Jest to bowiem szybki sposób na to, by całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Bez remontu, bez wydawania dużych środków pieniężnych, bez zatrudniania ekipy i co najważniejsze, bez dużego bałaganu w kilka godzin można stworzyć zupełnie nowe wnętrze. Co warto wiedzieć o malowaniu płytek? Jak to wszystko wygląda w praktyce? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Kiedy takie malowanie płytek sprawdzi się najlepiej?

Zdarza się tak, że w łazienkach płytki najlepsze lata świetności mają już za sobą. Nie każdy jednak chce inwestować w duży remont łazienki, skuwać obecne płytki i wymieniać je na nowe. Dlatego też, na rynku już jakiś czas temu pojawiły się naprawdę dobre jakościowo farby do płytek. Doskonale pokrywają one płytki, odpowiednio je zabezpieczają i tym samym, to co znajduje się na ścianach i podłodze wygląda zupełnie jak nowe. Trzeba jednak przygotować się do tego przedsięwzięcia. Kluczowe jest bowiem odpowiednie przygotowanie płytek do nałożenia farby oraz wybranie takich farb, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniu łazienkowym. Samo malowanie jest już jednak prawdziwą przyjemnością.

Jak przygotować płytki do ich pomalowania?

Płytki w łazience z pewnością wiele zniosły. Ciągła wilgoć, zmiany temperatury, czyszczenie różnorodnymi środkami chemicznymi – to wszystko z pewnością wpływa na ich wygląd i kondycję. Dlatego też, zanim przejdzie się do działania, powinno się dobrze umyć płytki i wysuszyć. Nie może na nich znajdować się tłuszcz, woda oraz jakiekolwiek substancje chemiczne. Warto proces mycia powtórzyć nawet kilka razy, by mieć pewność, że farba będzie miała lepszą przyczepność i lepiej będzie kryła (szczególnie nierówne powierzchnie).

Jaka farba jest najlepsza do płytek w łazience?

Na rynku jest bardzo duży wybór różnorodnych farb do płytek. Coraz więcej producentów farb oferuje klientom matowe, połyskujące, doskonale kryjące, wodoodporne, szybkoschnące farby do płytek. Warto wybrać te, które przeznaczone są do pomieszczeń łazienkowych. Wówczas klienci będą wiedzieli, że sprawdzą się one w bardzo trudnych warunkach, które panują w łazience. Farba taka powinna być aplikowana wałkiem lub pędzelkiem. Podczas malowania płytek nie jest polecane malowanie ich napędem hydrodynamicznym. Farba doskonale kryje i ma dobrą przyczepność praktycznie do każdego rodzaju płytek. Bez względu, czy chce się pomalować płytki na ścianach, czy na podłodze gwarantuje się, że po pierwszym, a już na pewno po drugiej aplikacji płytki w łazience będą prezentowały się jak nowe. Eksperci polecają także zabezpieczyć farbę na płytkach właściwymi środkami. Dzięki takiej specjalnej powłoce płytki będą wyglądać estetycznie i efektownie.

Jak widać z powyższego, warto skorzystać z tego rozwiązania, gdyż sprawdzi się ono w wielu łazienkach. Co ciekawe, klienci, którzy postanowili w ten sposób odmienić swoje pomieszczenie łazienkowe, zdecydowali się także na malowanie płytek w innych wnętrzach. Jest to bowiem najszybsze i najtańsze rozwiązanie na uzyskanie zupełnie nowych pomieszczeń w swoim domu.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.