oktobiz.pl

Dom i wnętrza

O czym pamiętać planując budowę hali produkcyjnej
Dom

O czym pamiętać planując budowę hali produkcyjnej?

Współczesny świat biznesu bardzo prężnie się rozwija o czym świadczą pojawiające się jak grzyby po deszczu nowe hale produkcyjne. Wybór takiego obiektu jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu inwestorów, ponieważ buduje się go dużo szybciej, niż w przypadku stawiania tradycyjnych murów. Aby jednak hala na cele produkcyjne mogła powstać należy zaplanować całą procedurę jej budowy. Co zatem należy zrobić planując budowę hali produkcyjnej?

Projektowanie hal produkcyjnych

Przedsiębiorca, który chce postawić halę produkcyjną musi wybrać rzetelnego i godnego zaufania wykonawcę, który uwzględni wszystkie jego wymagania, dotyczące rodzaju planowanej działalności. Na podstawie szczegółowych informacji uzyskanych od inwestora biuro projektowe dobierze rozmiar obiektu, który oprócz przestrzeni produkcyjnej i magazynowej musi uwzględniać pomieszczenia socjalne i biurowe, a także ilość stanowisk pracy, gabaryty maszyn i ewentualne ciągi komunikacyjne oraz drogi ewakuacyjne. Trzeba wziąć również pod uwagę przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, ponieważ hala musi być odporna na ogień. Na podstawie uzyskanych danych zespół architektów i inżynierów opracowuje koncepcję, idealnie dostosowaną do specyfikacji produkcji.

O czym należy pamiętać?

Po opracowaniu projektu architektoniczno-konstrukcyjnego inwestor musi zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego wybranej lokalizacji i uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiednim urzędzie. Po uzyskaniu decyzji należy opracować pełnobranżowy projekt budowany, obejmujący nie tylko projekt architektury i konstrukcji obiektu, ale także odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół hali, np. rozmieszczenie parkingu, zjazdu dla ciężarówek czy drogi dojazdowej. Po wykonaniu projektów należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę hali produkcyjnej.

Budowa hal produkcyjnych

Przed przywiezieniem elementów na plac budowy trzeba wykonać fundamenty, po czym zakotwiczyć w nich stalową konstrukcję. Po jej postawieniu firma budowlana montuje wybrany przez inwestora rodzaj obudowy i instaluje stolarkę okienną i drzwiową, taką jak bramy, drzwi, okna i świetliki oraz wykonuje wszelkie prace wykończeniowe. Ostatnim etapem jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie hali produkcyjnej.

Hala produkcyjna ze stali jest obiektem trwałym, wytrzymałym i odpornym na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Tego typu konstrukcja świetnie się sprawdzi w każdej działalności produkcyjnej dlatego warto w takie przedsięwzięcie zainwestować.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.