oktobiz.pl

Dom i wnętrza

parapety zewnętrzne jakie wybrać
Budownictwo Dom

Parapety zewnętrzne jakie wybrać by ochronić ściany przed wilgocią?

Parapety zewnętrzne to bardzo istotny element wykończeniowy danego budynku. Ponadto dodać trzeba, że dobrze wykonane i odpowiednio dobrane znakomicie ochronią ściany przed nasiąkaniem wodą, czyli przed wilgocią. Na rynku jest wiele propozycji tego typu parapetów, ale najczęściej inwestorzy decydują się na parapety zewnętrzne wykonane z kamienia.

Jakie najlepiej jest wybrać parapety zewnętrzne?

Bez dwóch zdań na zewnątrz muszą być parapety, problemem zawsze jest tylko ich odpowiedni dobór. Dlatego wybierając parapety zewnętrzne jakie wybrać trzeba zdecydować biorąc pod uwagę fakt, że muszą być one mocne, trwałe i odporne. Dlatego taką popularnością cieszą się parapety z kamienia, ponieważ większość osób uważa, że są one niezniszczalne.
Takie parapety są dodatkowo naturalne i ekologiczne. Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne to najlepszy wybór będzie jeżeli padnie on na granit. Z tego materiału parapety są odporne na warunki atmosferyczne, temperaturę i na uszkodzenia mechaniczne. Parapety z marmuru powinny być umieszczone wewnątrz, a nie na zewnątrz budynku. Dodatkowo pamiętać trzeba też o odpowiedniej chłonności materiału jak i konieczności impregnacji.

Zalety granitowych parapetów

Granitowe parapety są najbardziej popularne obok parapetów ze stali nierdzewnej. Doskonale komponują się z materiałami wykończeniowymi, z jakich wykonana jest zazwyczaj elewacja budynku, są ładne, estetyczne, trwałe i cieszą oko przez bardzo długi czas. Wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne nie pozostawią na nich żadnych przebarwień ani odbarwień, a temperatury powietrza, zarówno te niskie jak i te wysokie też im nie zaszkodzą.
Są materiałem naturalnym, a przy tym ekologicznym, czyli przyjaznym środowiskowi naturalnemu. Utrzymywanie w czystości takich parapetów też nie sprawia żadnej trudności, można je trzeć, przecierać i szorować i w żadnym przypadku nie pozostawi się na nich żadnych rysów. Jednak pamiętać trzeba, że co jakiś czas dobrze jest je impregnować i konserwować, wtedy będą trwałe na naprawdę bardzo długi czas.

Z czego jeszcze mogą być parapety zewnętrzne?

Granitowe parapety są najmocniejsze i trwałe. Jednak parapety zewnętrzne nie tylko muszą być wykonane z tego rodzaju kamienia.
Obecnie dostępne są następujące materiały, które idealnie nadają się również na tego typu elementy:
– blacha ocynkowana,
– konglomeraty,
– różnorodne płytki ceramiczne,
– aluminium,
– PCV.
Wybranie odpowiedniego materiału na parapety zewnętrzne jest bardzo ważne i istotne, ale najważniejszy jest fakt, że muszą być one idealnie wpasowane w okienną wnękę.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.