Kuchnie bywają różne – większe, mniejsze, od strony północnej, od południowej. Wiele czynników wpływa więc na to, jak będzie ona zaaranżowana. Przeczytaj nasz poradnik projektowania kuchni i zainspiruj się.
Kuchnia z wyspą czy bez?
Wyspa w kuchni to marzenie niejednej pani domu. Wiele kobiet (ale też mężczyzn) marzy o możliwości gotowania i jednoczesnego spożywania dobrej kawy czy wina ze znajomymi siedzącymi tuż obok. Wyspa kuchenna to także dodatkowy blat do przygotowania posiłków lub postawienia miski z owocami, talerza z ciastkami albo zaplanowania płyty grzewczej. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie w każdym domu czy mieszkaniu sprawdzi się takie rozwiązanie. Jest ono bowiem dedykowane dużym powierzchniom i otwartym przestrzeniom. W mniejszych mieszkankach czy domach wyspa może się nie zmieścić lub być przytłaczającym elementem. Nie jest więc ona zawsze dobrym rozwiązaniem.
Poprawny ciąg w kuchni
Niezależnie od tego, czy masz w kuchni wyspę, czy nie, warto zwrócić uwagę na kolejność rozplanowania poszczególnych elementów. Tutaj panuje naczelna zasada mówiąca o tym, że obok lodówki powinien znaleźć się zlew, a dopiero za zlewem płyta grzewcza. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że często trzeba jakieś produkty najpierw umyć, a dopiero później poddać obróbce cieplnej. Każdemu pewnie zdarzyło się wyjąć z lodówki np. mięso w dziurawej siatce. Mając obok zlew, można szybko uratować sytuację. Jeśli po drodze do zlewu mamy płytę grzewczą, czeka nas więcej sprzątania.
Projektujemy kuchnię – inspiracje
No dobrze, jeśli wiemy już czego unikać i o czym pamiętać przy projektowaniu kuchni, czas na porady i inspiracje. W ostatnim czasie modne są kuchnie białe lub szare w połączeniu z drewnem lub czernią. Te zestawienia gwarantują, że kuchnia będzie stylowym zakątkiem stanowiącym jednocześnie pewnego rodzaju dekorację (szczególnie jeśli mamy kuchnię otwartą na salon). Jasne kolory kuchni sprawiają, że wydaje się ona być przestronniejsza, a drewno nadaje całości ciepła i przytulności.
Duże znaczenie w kuchni ma jej oświetlenie. Po pierwsze ze względu na wygodę gotujących – podstawa udanego gotowania po zmroku to właśnie dobre światło górne (lub światło pod wiszącymi szafkami). Po drugie, oświetlenie kuchni to kolejny element dekoracyjny. Jeśli decydujesz się na przeszklone szafki wiszące, przemyślane oświetlenie to coś, co dopełnia całość.
Kolejnym elementem jest umiejscowienie zlewu. Najczęściej, jeśli w kuchni jest okno, projektuje się zlew przy oknie. To nie tylko doświetlenie w czasie zmywania, ale także możliwość zerkania za okno, szczególnie jeśli mamy tam piękny ogród.
Strony świata też mają znaczenie w przypadku kuchni, jeśli mamy w niej okno. Nikt przecież nie chce, żeby przez całe popołudnie w okresie letnim na maselniczkę świeciło ostre słońce. W takiej gorącej kuchni trudniej jest dobrze przechować niektóre produkty, dlatego warto zaprojektować kuchnię tak, by choć częściowo osłonić ją przed promieniami słońca.
Pamiętaj – jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu kuchni, lepiej zleć to zadanie komuś doświadczonemu. Błędy popełnione na etapie projektowania kuchni mogą być kosztowne i sprawiać, że przestrzeń ta stanie się niepraktyczna. Możesz skorzystać np. z takiej usługi jak projektowanie kuchni we Wrocławiu.
Artykuł sponsorowany