oktobiz.pl

Dom i wnętrza

samodzielny montaż klimatyzacji
Budownictwo Dom

Samodzielny montaż klimatyzacji i jej budowa

Klimatyzacja to proces mający na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu poprzez jego przetwarzanie.

Budowa klimatyzatora

System klimatyzacyjny zbudowany jest z następujących elementów:
– parownika,
– skraplacza,
– sprężarki,
– zaworu rozprężynowego,
– dwóch wentylatorów.
Klimatyzatory występują w trzech wersjach, którymi są: klimatyzator wentylacyjno- chłodzący, chłodząco- rozgrzewające i systemy pełnej klimatyzacji. Urządzenia tę są do siebie podobne, tylko klimatyzator chłodząco- ogrzewający posiada nagrzewnicę do ogrzania powietrza.

Działanie klimatyzacji

Klimatyzacja działa na zasadzie pobrania energii z jednego miejsca i oddania jej w drugim miejscu. Aby proces ten mógł się odbyć, potrzebne są jednostka zewnętrzna i wewnętrzna oraz przewody łączące je ze sobą.

Kiedy można zamontować klimatyzację
samodzielnie?

Samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy budynek, w którym jest ona montowana oraz sama klimatyzacja spełniają konkretne warunki. Niektóre z typów klimatyzacji ze względu na skomplikowaną budowę lub niestandardowe miejsce montażu wymagają pomocy specjalisty.

Samodzielny montaż klimatyzacji domowej

Montaż klimatyzacji domowej zazwyczaj odbywa się poszczególnymi etapami, którymi są:
– montaż jednostki wewnętrznej a następnie zewnętrznej,
– połączenie ze sobą urządzeń,
– podłączenie klimatyzacji do prądu,
– usunięcie kropli wody z parownika w jednostce wewnętrznej.

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy wybrać odpowiednie miejsce na przymocowane urządzeń. Miejsce to musi być dobrane tak, by można było z łatwością odprowadzać gorące powietrze na zewnątrz oraz żeby urządzenie nie sprawiało zagrożenia.

Klimatyzator powinien być zamontowany 20cm od sufitu i około 30cm od ścian po prawo i po lewo. Jeżeli nie mamy tyle miejsca, można kupić klimatyzator o unikalnym kształcie. Przewody od urządzenia dobrze jest ukryć w ścianie, dlatego trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Urządzenie zewnętrzne waży dość dużo i trzeba je porządnie przymocować za pomocą socjalnego uchwytu przeznaczonego do tej jednostki.

Po przyłączeniu wszystkich przewodów trzeba odpowietrzyć klimatyzację za pomocą zaworów, które znajdują się na skraplaczu. Po tym zabiegu można uruchomić klimatyzację. Po pierwszym włączeniu urządzenie trzeba ustawić na najniższą temperaturę i sprawdzić przez kilka minuty czy działa w prawidłowy sposób i czy skropliny wydobywają się z parownika tak, jak powinny.
Tak podłączoną klimatyzacją można cieszyć się przez długi czas, nie zapominając o jej prawidłowym i regularnym czyszczeniu i konserwacji.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.