oktobiz.pl

Dom i wnętrza

sufit podwieszany krok po kroku
Budownictwo Dom

Sufit podwieszany krok po kroku, wady i zalety.

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja montowana poniżej stropu co pozwala na pozostawienie przestrzeni w której można umieścić instalację. Może być on stworzony w celu zmniejszenia wysokości pomieszczeń. Umieścić można w nim oświetlenie oraz wentylację lub klimatyzację.

Sufit podwieszany krok po kroku

Zacząć trzeba od wyznaczenia lini do której mocowane będą profile. Odległość sufitu od stropu musi wynosić co najmniej 45mm. Następnie montujemy profile. Podklejamy je taśmą akustyczną i za pomocą kołków szybkiego montażu nocujemy w wyznaczonym miejscu na ścianie. Taśma ma na celu wyciszenie dźwięków płynących z pomieszczeń znajdujących się obok.
Sufit podwieszany utrzymywany jest dzięki wieszakom kotwowym, które mocuje się do stropu przy użyciu metalowych kołków. Odległość pomiędzy wieszakami uzależnione są od rodzaju i wagi sufitu. Do wieszaków kontowych montujemy profil główny, a do profilu głównego profil nośny. Miejsca gdzie krzyżują się oba profile łączy się przy pomocy łącznika krzyżowego.
W ten sposób otrzymuje się dwupoziomową, metalową konstrukcję sufitu. Między profilami można ułożyć wełnę mineralną, która ma za zadanie izolować termicznie i akustycznie sufit. Do tak zrobionego stelaża przykręca się płyty gipsowo- kartonowe. Płyty montujemy na wkręty prostopadle do profilu. Na koniec trzeba zaszpachlować miejsca łączących się płyt i pomalować sufit.

Zalety sufitu podwieszanego

– oryginalny efekt dekoracyjny- sufit ten nie tylko zajmie nadmiar wolnej przestrzeni, ale także wyznaczona przez niego linia może podzielić mieszkanie według czynności jakie w danym miejscu wykonujemy. Sufit może być elementem dekoracji i pasuje do każdego pomieszczenia,
– dekoracyjne oświetlenie- sufit podwieszany umożliwia użycie opraw oświetleniowych np. LED. Tak oświetlony sufit nada pomieszczeniu charakter i klimat,
– maskowanie niedoskonałości- sufit podwieszany idealnie nada się kiedy chcemy ukryć krzywy sufit lub niedoskonałości na nim. Umożliwi również ukrycie różnego rodzaju kabli instalacyjnych lub klimatyzacji,
– wyciszenia- sufit podwieszany pozwala na zmniejszenie niesienia się echa po pomieszczeniach, a także na zmniejszenie rachunków za energię cieplną dzięki zmniejszeniu wysokości pomieszczeń.

Wady sufitu podwieszanego

Jeśli źle dobierzemy płytę do panujących w pomieszczeniu warunków wówczas trzeba będzie robić sufit od nowa. Strop do którego mocujemy sufit podwieszany musi zostać sprawdzony pod kątem wytrzymałości na obciążenie. Należy pamiętać, że nie wszystkie przewody instalacyjne można umieścić między stropem a sufitem podwieszanym.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.