oktobiz.pl

Dom i wnętrza

pojemniki do segregacji odpadów
Dom Lifestyle

Czym różnią się pojemniki do segregacji odpadów i co do nich trafia.

Od czasu, gdy segregacja odpadów stała się naszym prawnym obowiązkiem, pojawiły się pytania: jak prawidłowo pozbywać się śmieci? Wbrew pozorom to nic trudnego, wystarczy tylko przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Należy pamiętać o tym, aby wyrzucać tylko opakowania bez zawartości oraz zmniejszać objętość odpadów poprzez ich zgniatanie. Worki lub pojemniki do segregacji odpadów muszą być odpowiednio oznakowane rodzajem gromadzonego wewnątrz odpadu. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej segregacji.

Metale i tworzywa sztuczne.

Tworzywa sztuczne i odpady metalowe wrzucamy do pojemników lub worków w kolorze żółtym. Trafiają do nich, wykonane z plastiku, puste butelki po napojach oraz opakowania po produktach spożywczych, chemii gospodarczej i kosmetykach. Żółte pojemniki do segregacji odpadów to miejsce, gdzie wrzucamy zużyte, plastikowe torby, worki, reklamówki i inne folie. Ponadto lądują tam aluminiowe i stalowe puszki po napojach, sokach i konserwach, kapsle oraz zakrętki od słoików.

Szkło białe i kolorowe.

Zielone pojemniki do segregacji odpadów służą do wrzucania szklanych butelek, słoików po napojach i żywności oraz opakowań po kosmetykach, pod warunkiem, że nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Należy koniecznie pamiętać o tym, aby usunąć zawartość z odpadów, zanim trafią one do kosza. W zielonych workach i pojemnikach nie powinna znaleźć się ceramika i porcelana. Warto zaznaczyć, że do tego typu koszy nie wyrzucamy również kryształów, szklanek, kieliszków oraz stłuczonego szkła.

Papier.

Opakowania z papieru, karton, tektura, gazety, papier biurowy, zeszyty, książki, papierowe torby i rolki po papierze toaletowym – to odpady, które segregujemy w pojemnikach opatrzonych etykietą w kolorze niebieskim. Niebieskie pojemniki do segregacji odpadów nie powinny zawierać natomiast kartonów po mleku i napojach, tapet i naczyń jednorazowych. Pamiętaj o tym, aby nie wrzucać tam papieru tłustego, zabrudzonego, mokrego, lakierowanego, woskowanego i powleczonego folią.

Bioodpady.

Odpady biodegradowalne odbierane są wyłącznie z pojemników w kolorze brązowym z napisem „BIO”. Do bioodpadów zaliczamy odpady kuchenne i odpady zielone. Do pierwszej grupy należą odpady pochodzenia roślinnego, takie jak: resztki owoców i warzyw, w tym m.in. obierki, ogryzki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Pojemniki do segregacji odpadów BIO służą także do pozbywania się liści, traw, chwastów, drobnych gałązek, kwiatów ciętych, zwiędłych, doniczkowych, systemów korzeniowych bez ziemi oraz szyszek i igliwia.

Odpady niesegregowalne (zmieszane).

Pojemniki do segregacji odpadów niesegregowalnych przeznaczone są do wrzucania śmieci, których nie możesz zebrać w sposób selektywny. Wyjątek stanowią tzn. odpady niebezpieczne np. farby, lakiery, rozpuszczalniki, przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz inne substancje niebezpieczne. Do tego typu kosza nie wyrzucamy również gorącego popiołu i gruzu pobudowlanego. Warto zaznaczyć, że odpady zmieszane odbierane są z pojemników spełniających normę EN-840.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.