oktobiz.pl

Dom i wnętrza

Jak wygląda regeneracja baterii trakcyjnych?
Budownictwo

Jak wygląda regeneracja baterii trakcyjnych?

Bateria trakcyjna to specyficzny rodzaj ogniw, których zadaniem jest zasilenie urządzeń wymagających dużej ilości energii. Niestety, jak każde ogniwo, również i ten rodzaj baterii ulega stopniowemu zużyciu. Mimo to istnieje możliwość częściowego przywrócenia jej pierwotnej sprawności. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowie niniejszy artykuł.

Dlaczego baterię trzeba regenerować?

Mimo swej wyjątkowo dużej pojemności i sięgającej aż 1600 cykli wytrzymałości, bateria trakcyjna 24 V w końcu ulegnie zużyciu. Na proces ten (oprócz normalnego trybu eksploatacji) wpływ mają również niekorzystne temperatury pracy, nieodpowiednie prostowniki, a także drgania i inne oddziaływania mechaniczne. Wszystkie te zjawiska sprawiają, że bateria w końcu musi zostać wymieniona lub zregenerowana. Wymiana ogniwa jest dość kosztowna, gdyż w przypadku takich układów jak bateria trakcyjna cena tego modułu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest więc oczywistym, że regenerowanie ogniwa jest bardziej uzasadnione ekonomicznie.

Regenerowanie baterii – krok po kroku

Proces regeneracji baterii trakcyjnej składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zbadanie stanu technicznego ogniwa, a co za tym idzie również jego pojemności i napięcia znamionowego. W międzyczasie należy przeprowadzić dokładne oględziny elementów układu, w tym przewodów, złącz itd. Regenerację należy rozpocząć od sprawdzenia wydajności ogniwa testerem baterii. Następnym krokiem jest kompletne rozładowanie ogniwa i załadowanie go niskim prądem. Mowa tu o wartościach rzędu 2 – 3 procent deklarowanej pojemności. Tak niski prąd sprawi, że elektrody i elektrolit akumulatora zostaną odsiarczone, a co za tym idzie wzrośnie pojemność baterii.

Elektrolit rzecz święta

Mówiąc o regenerowaniu baterii nie można zapominać o konieczności skontrolowania elektrolitu. Czynność tą trzeba w zasadzie przeprowadzić na samym początku, gdyż zły stan elektrolitu również może być odpowiedzialny za ograniczenie pojemności baterii. Trzeba też pamiętać, że regeneracja baterii trakcyjnych nie zawsze musi się udać. Zbyt mocno wyeksploatowane ogniwo jest już najczęściej poddane nieodwracalnym reakcjom chemicznym, które niekorzystnie wpływają na stan elektrolitu i zanurzonych w nim elektrod. Dlatego tak ważne jest, aby już na samym początku dokonać pomiarów i oględzin regenerowanej baterii.

Podsumowując, regenerowanie baterii trakcyjnych to proces wymagający przede wszystkim odpowiednich urządzeń pomiarowych, ładowarki z możliwością regulacji prądu wyjściowego, a także doświadczenia i umiejętności.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.