oktobiz.pl

Dom i wnętrza

jaka taśma led
Dom Wnętrza

Jaka taśma LED- zastosowanie i montaż.

Tasma LED to rzędy połączonych ze sobą diod LED, które pozwalają w różny sposób oświetlić wnętrze.

Jaka taśma LED- rodzaje

Podczas zakupu taśmy LED trzeba wziąć pod uwagę nastepujace jej cechy:
* rodzaj diody:
– dioda SMD- emituje ona jeden rodzaj światła w barwie ciepłej lub zimnej,
– dioda RGB- emituje ona trzy podstawowe barwy światła, którymi są czerwony (R), zielony (G) i niebieski (B). Dzięki połączeniu tych kolorów listwa LED świeci na dowolny kolor.
* liczbę diod w taśmie- im bliżej siebie znajdują się diody tym linia światła jest bardziej ujednolicona. Najpopularniejszymi wartościami diod LED na 1m taśmy są:
– 30 led/m, 60 led/m lub 120 led/m.
* klasę szczelności, która pomoże dobrać taśmę LED do miejsca w którym będzie zamontowana:
– taśma wodoodporna to lampa z IP44, IP65, IP68,
– taśma niewodoodporna to IP20.

Zastosowanie taśm LED

Taśmy LED mają swoje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W pomieszczeniach mogą one delikatnie oświetlić konkretne miejsca lub być dekoracją mająca na celu przy okazji, np. oświetlenie lustra. Mogą być one użyte w formie praktycznej w pokoju dziecięcym, aby dziecko nie bało się ciemności. Dzięki taśmą ledowym można oświetlić długie korytarze lub schody. Zewnętrznymi taśmami LED można oświetlić taras lub schody. Wodoszczelne taśmy LED idealnie nadadzą się do zamontowania w łazience. Mogą one służyć do dekoracji lub do oświetlenia konkretnego miejsca. Można udekorować nimi kabinę prysznicową lub krawędź wanny. Rozwiązanie to nada atmosfery i klimatu łazience podczas relaksującej kąpieli. Podczas wyboru taśmy LED do łazienki trzeba wziąć pod uwagę jej klasę szczelności, ponieważ będzie ona miała kontrakt z wodą lub parą wodną.

Montaż taśm LED

Taśmy ledowe są proste w montażu i pozwalają na oryginalne oświetlenie danej przestrzeni. Aby zamontować taśmę LED trzeba mieć zasilacz między, którym montuje się sterownik LED.

Wady i zalety taśm LED

Jedną z zalet taśmy LED jest jej łatwy i szybki montaż. Jest ona elastyczna i można ją ciąć co pozwala na umieszczenie jej w każdym nawet ciężko dostępnym miejscu. Taśmy LED są ekologiczne i energooszczędne.
Do wad taśm ledowych zalicza się niską intensywność światła co pozwala na użycie ich jako elementu doświetleniowego w pomieszczeniach a nie jako główne oświetlenie. Taśmy LED są skłonne do nagrzewania się co skraca ich żywotność i może wpłynąć na jakość światła.

Budowa diody w taśmie LED

Dioda w taśmie LED może być zbudowana z jednego czipa, który emituje światło białe zimne lub ciepłe. Ale może mieć także trzy czipy, które sprawiają, że dioda świeci w dowolnym kolorze.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.