Kiedy na dworze ładna pogoda, to mając własne i ogrodzone wysokim płotem podwórko, nie musimy martwić się o niedawno zakupiony samochód. Kłopoty zaczynają się jednak wraz z nadejściem silnego wiatru, burzy, opadami śniegu czy gradu. Wtedy należy jakoś ochronić nasze auto. W jaki sposób? Stawiając oczywiście garaż blaszany Pozwolenie na niego nie jest wymagane, ale należy spełnić pewne warunki.
Co mówią przepisy?
W przypadku popularnego „blaszaka”, każdy może legalnie posiadać go na swojej posesji. I tutaj jest ważne kwestie konieczna do zapamiętania. Mowa np. o dopuszczalnie krótkim czasie. Pojazd będzie chowany w garażu przez 180 dni. No i oczywiście sama konstrukcja wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W ten sposób będzie traktowana podobnie jak inne obiekty budowlane.
Przepisy na ten temat zostały zamieszczone w dzienniku ustaw, które dotyczą prawa budowlanego : (chodzi o Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414). Jeden z artykułów, a więc nr 29 mówi, że po upływie sześciu miesięcy trzeba jednak postarać się o niezbędną zgodę. Na szczęście przez pierwsze pół roku nikt się nie doczepi, że nie mamy ważnego świstka papieru.
Kilka ważnych warunków
W powyższym artykule wymieniono jeszcze inne zasady. Przestrzegając je, właściciel auta bez żadnego problemu postawi na podwórku garaż. Co to są za warunki? Po pierwsze sama powierzchnia obiektu musi wynosić co najwyżej 35 metrów kwadratowych!
To nie wszystko. Ważny jest również ustanowiony plan zagospodarowania przestrzennego (decyzję wydaje odpowiedni organ). Jasno on określa, że na działce o wielkości 500 metrów kwadratowych można postawić maksymalnie dwa garaże, których wysokość nie powinna przekraczać 3 metrów.
Zgłoszenie garażu
Wiemy już, że decydując się na garaż blaszany pozwolenie tymczasowo nie jest potrzebne. Wspominaliśmy jednak, że sam zamiar wzniesienia takiej budowli każdy jest zobowiązany zgłosić. Gdzie dokładnie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Są tutaj dwie możliwości: do starosty albo prezydenta danego miasta, będącego na prawach powiatu. Ale robi się to maksymalnie do 30 dni przed rozpoczęciem robót i dołącza liczne dokumenty.
Przepisy wymyślono oraz następnie uproszczono po to, aby nikt nie na swojej działce nie mógł dokonywać wszelkich nieprawnych działań. Jednym z nich jest właśnie tak zwana samowola budowlana. W trakcie stawiania garażu blaszanego, dodatkowo istotne jest, aby spełniał on normy związane bezpośrednio z bezpieczeństwem użytkowania. Lokum ma być więc przestronne i bardzo solidne.