oktobiz.pl

Dom i wnętrza

jak odnowić lustro
Dom Lifestyle

Jak odnowić lustro i ramę?

Ciężko sobie wyobrazić codzienne życie bez lustra, które oprócz funkcji przeglądania wizerunku jest także dekoracją wnętrz, sprytnym sposobem powiększenia lub oświetlenia pokoju lub jest starą sentymentalną pamiątką przekazywaną od pokoleń.

Niestety lustra nadszarpnięte zębem czasu niszczeją, jednak nie muszą być wyrzucone lub chowane w piwnicy. Odnowienie lustra może być ratunkiem dla ważnej relikwii rodzinnej lub twórczym i ekologicznym przywróceniem do życia starej tafli. Lustro można uratować poprzez konserwację, jednak najpierw trzeba odpowiednio usunąć wszelkie zabrudzenia.

Jak odnowić lustro?

Do najprostszego oczyszczenia potrzebna jest woda zmieszana z mydłem, jednak tafle lustra można bardzo łatwo poharatać, dlatego ważne jest, by czyścić je miękkimi materiałami – idealna jest flanelowa szmatka lub szara gazeta.

Na trudniejsze przypadki pomoże mieszanina wody i dowolnego octu, w proporcji jedna szklanka octu na dwie szklanki wody. Związki w zawarte w tej substancji będą działać stopniowo, więc należy powtarzać tę czynność kilka razy, za każdym razem przemywając ciepłą wodą.

Są jednak szkody, których woda nie da rady zmyć – farby olejne czy klej.
Takie plamy usunie terpentyna, wystarczy zamoczyć w niej ściereczkę i pocierać tafle lustra, aż brud zniknie. Należy jednak mieć na uwadze, że plama może nie zejść od razu, wtedy istnieje ryzyko, że pocierane plamy się rozciągną na inne miejsca. Łatwo uniknąć tego ryzyka poprzez podważenie plamy szpachelką, niechciany brud odejdzie, a resztki można spokojnie umyć terpentyną. Trzeba jednak uważać, by szpachelka nie porysowała lustra.

Przypadki naprawdę już bardzo zanieczyszczone i porysowane można uratować popularna metoda posrebrzania lustra. Proces polega na pokryciu srebrem tylnej części lustra, dzięki czemu tafla znów będzie jak nowa. Posrebrzanie nie jest łatwą i tanią metodą w domowych warunkach, dlatego po wykonanie tego zabiegu powinno się udać do szklarza.

Jak odnowić ramę?

Ramę lustra najprościej jest odnowić, poprzez przemalowanie. Przy okazji to świetny sposób na odświeżenie wizerunku lustra lub stworzenie zupełnie nowego.

Najpierw jednak ramę trzeba odpowiednio przygotować, a lustro zabezpieczyć przed farbą. Lustro należy zakleić taśmą malarską, folią lub gazetą, wtedy dopiero można bez obaw przejść do przygotowania gruntu pod farbę. Ramę należy oczyścić ze starych pozostałości drobnoziarnistym papierem ściernym lub szlifierką z odpowiednią nakładką. Do pozbycia się kurzu i resztek farby potrzebny będzie pędzelek, który dotrze do zagłębień lustra.

Aranżacje lustra

Warto zastanowić się nad pomalowaniem lustra na kolor złoty lub srebrny i oprószyć brokatem w tym samym kolorze. Drobinki brokatu będą się pięknie mienić w świetle, dzięki czemu lustro nabierze unikatowego wręcz magicznego wyglądu. Można również dodać sztuczne kwiaty w rogach ramy, zawiesić malutkie ozdobne światełka lub oplatać lustro rośliną pnącą np. bluszczem. Takie aranżacje lustra z pewnością będą unikalnym elementem każdego wnętrza.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.