Wilgotność powietrza to ilość pary wodnej w powietrzu. Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna mieścić się między 30% a 65%. Optymalna wilgotność powietrza, która sprzyja zdrowiu wynosi od 40% do 60%.
Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
Aby zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu, można użyć do tego specjalistycznych mierników, które mierzą wilgotność i np. temperaturę. Urządzenia te są przenośne, co ułatwia pomiar wilgotności powietrza w konkretnych pomieszczeniach. Miernik wykorzystywany jest do skontrolowania klimatu lub wykrywania pleśni w pomieszczeniach i dokonuje następujących pomiarów: temperatury, wilgotności powietrza i dodatkowo może sprawdzać działanie klimatyzatorów.
Co ma wpływ na wilgotność powietrza
W sezonie grzewczym często w mieszkaniach jest suche powietrze. Często zimą i jesienią nie otwiera się okien żeby nie wyziębić mieszkania, ale jest to błąd. Otwieranie okien kilka razy dziennie na 5-10 minut wpłynie na prawidłową cyrkulację oraz na zdrowie. W obiektach klimatyzowanych suche powietrze spotkać można przez cały rok.
Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach też jest problemem. Wpływ na wilgotność mają między innymi nieszczelne rury lub codzienne czynności takie jak gotowanie lub kąpiel. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej, która osadza się na oknach lub ścianach i doprowadzić może do pojawienia się wilgoci i pleśni.
Zła wilgotność powietrza a zdrowie
Organizm człowieka podczas przebywania w suchym pomieszczeniu pobiera wodę ze skóry i błon śluzowych, które pod wpływem suchego powietrza wysychają. Wówczas obniża się ich funkcja ochronna, a wzrasta ryzyko infekcji. Suchość powietrze może doprowadzić do bólu gardła lub kaszlu. Suche powietrze jest groźne dla alergików, ponieważ w takim powietrzu znajduje się więcej kurzu i drobnoustrojów powodujących reakcje alergiczne. Suche powietrze szkodzi także oczom, które mogą być przekrwione oraz mogą łzawić.
Duża wilgotność powietrza powoduje rozwój roztoczy oraz pleśni i grzybów, które mogą wywołać uczulenie, ale także źle wpłynąć na układ oddechowy. Pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza powodują zmęczenie i dyskomfort, a także duszności i uczucie chłodu.
Sposoby na nawilżenie powietrza
Aby nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, można użyć do tego nawilżacza powietrza, który mocuje się na kaloryferze. Kolejnym sposobem jest użycie roślin doniczkowych, które nawilżają powietrze poprzez parującą z nich wodę. Następny sposób to kilkuminutowe wietrzenie pomieszczeń, mające na celu ulepszenie cyrkulacji powietrza.