Poziomka, znana również pod łacińską nazwą Fragaria vesca, jest rośliną niezwykle wdzięczną dla wszystkich miłośników ogrodzenia. Słodkie, soczyste i aromatyczne owoce poziomki cieszą nas każdego lata, ale czy jest to roślina krótkotrwała, czy może możemy cieszyć się jej obecnością przez wiele lat?
Poziomka – roślina wieloletnia
Bez wątpienia można stwierdzić, że poziomka jest rośliną wieloletnią. Co więcej, jest to roślina niesamowicie wytrzymała, która potrafi przetrwać w naszych ogrodach nawet kilkanaście lat. Jednak, aby tak było, musimy pamiętać o odpowiednim jej pielęgnowaniu i tworzeniu warunków, które pomogą jej przetrwać zimę i dobrze rozwijać się w sezonie wegetacyjnym.
Choć poziomka jest rośliną wieloletnią, jej długowieczność zależy od szeregu czynników. Kluczowymi są czystość odmiany, której uprawę decydujemy się podjąć oraz miejsce, w którym roślina ma rosnąć.
Początki przygody z poziomką – jak sadzić?
Sadzenie poziomki to nie jest skomplikowany proces, ale wymaga świadomości pewnych zasad i technik, dzięki którym możemy zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i owocowania.
Wybór odpowiedniego terminu do sadzenia poziomki
Poziomki sadzi się najlepiej wiosną, kilka tygodni po ostatecznym ustąpieniu mrozów. Umożliwi to roślinom prawidłowe ukorzenienie się przed nadejściem upałów letnich.
Przygotowanie terenu do sadzenia poziomki
Przygotowanie terenu do sadzenia poziomki sprowadza się do odpowiedniego wykonania kilku kluczowych czynności. Obejmuje to głównie uprawę gleby, która powinna być głęboko przekopana i wzbogacona w materię organiczną, taką jak kompost czy obornik. Poziomki dobrze rosną na glebach próchnicznych, o umiarkowanej wilgotności i odczynie kwasowym do obojętnego.
Techniki sadzenia poziomki
Sadzenie poziomki polega na umieszczeniu rośliny w wykopanym dole, pokryciu korzeni ziemią i dobrze ubiciu jej wokół nich. Należy pamiętać o odpowiedniej odległości między roślinami, która powinna wynosić około 30-40 cm.
Ciągłe odradzanie się poziomki – jak to działa?
Wieloletnim sekretem poziomki jest jej zdolność do odradzania się. Dzieje się to za sprawą tak zwanych wąsów, czyli wydłużonych pędów, na końcach których tworzą się młode rośliny. W ten sposób, bez potrzeby siewu nowych nasion, poziomka zdolna jest do samoodnawiania swojej populacji. Właśnie to sprawia, że jest to niezwykle wdzięczna roślina dla ogrodników, zapewnia wieloletnie plony owoców.
Podsumowując, poziomka jest rośliną wieloletnią, która potrafi przetrwać nawet kilkanaście lat, pod warunkiem odpowiedniego pielęgnowania. Stwarza ogromne możliwości zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych, stając się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.
Sprawdź także: