oktobiz.pl

Dom i wnętrza

oczko wodne w ogrodzie
Ogród

Oczko wodne w ogrodzie i jego największe zalety

Oczko wodne w ogrodzie to jedno z tych rozwiązań, o których mówi się, że potrafią być wyjątkowo kontrowersyjne. Wymaga sporej pracy, a zajmowanie się nim bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonego ogrodnika. Choć jednak nie każdy wypowiada się o nim pozytywnie, zainteresowanie nim wcale nie mija. Jakie jego zalety sprawiają więc, że nie brakuje osób gotowych na podjęcie wyzwania?

Po pierwsze – efektowność

Oczko wodne to jedna z tych propozycji aranżacyjnych, które charakteryzuje uniwersalność. Często można usłyszeć, że nie ma takiego ogrodu, do którego by nie pasowało. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby nadać mu indywidualne cechy nawiązujące do charakteru ogrodu. Komponuje się z nim wiele gatunków roślin, a osoby mające większe zacięcie mogą zdecydować się nawet na hodowlę ryb. Bez względu więc na tym, czy mamy do czynienia z nowoczesnym, czy też z klasycznym ogrodem, obecność w nim oczka wodnego z pewnością nie będzie wyglądać dziwnie. Oczywiście, już na etapie planowania warto zastanowić się nad tym, jak dostosować je do potrzeb ogrodu. Tu na szczególną uwagę zasługuje pojemność oczka. Nie powinno być ono zbyt duże, stawianie na minimalizm może więc okazać się w tym przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem. Walory aranżacyjne oczka wodnego można podnieść na wiele sposobów. Często nie wymagają one wcale zaawansowanej wiedzy ogrodniczej. Osoby mniej zaawansowane w uprawie roślin mogą więc zdecydować się choćby na zastosowanie oryginalnego oświetlenia.

Po drugie – większa harmonia

Wiele propozycji mających za zadanie udekorowanie ogrodu w rzeczywistości nie tylko nie wywiązuje się z tego zadania, ale wręcz wprowadza niepotrzebny chaos. Oczko wodne stoi w opozycji do nich. To ciekawa propozycja zarówno dla miłośników ogrodów orientalnych, jak i europejskich sprawdzająca się bez względu na to, z jak dużą przestrzenią mamy do czynienia. Oczywiście, poszczególne oczka wodne różnią się między sobą, a tym samym zalety jednych z nich nie dochodzą do głosu w odniesieniu do innych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby pogłębić wrażenie harmonii budując wykorzystujący tę dekorację ogród sensoryczny. Szum wody i rechot żab działają relaksująco. Poprawiają też ogólne wrażenie, jakie pozostawia ogród.

Po trzecie – poprawa mikroklimatu ogrodu

Oczko wodne w ogrodzie zwraca na siebie uwagę również jako rozwiązanie, które zmienia nieco klimat ogrodu. Jeszcze nie tak dawno niewiele osób miało świadomość tego, że będzie im to potrzebne. Dziś jednak, gdy miejskie parki zmieniają się w betonowe place, oczko wodne może skutecznie chronić nas przed falami upału. Woda, w zestawieniu z drzewami, może zmienić warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie. Obecność oczka wodnego podnosi poziom wilgotności powietrza, obniża temperaturę w trakcie największych upałów, a jednocześnie przyczynia się do wystąpienia ujemnej jonizacji. Dzięki temu przebywanie w ogrodzie jest znacznie przyjemniejsze, on sam zaś staje się jednym z ulubionych miejsc domowników i gości.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.