oktobiz.pl

Dom i wnętrza

wyposażenie warsztatu
Dom Lifestyle

Wyposażenie warsztatu domowego – co będzie potrzebne?

Osoby lubiące spędzać czas wolny na majsterkowaniu, często przeznaczają jedno z domowych pomieszczeń na swój osobisty warsztat. Takie miejsce powinno być dobrze zorganizowane i uporządkowane, aby w każdym momencie można było szybko znaleźć potrzebny przedmiot. O czym nie można zapomnieć, wyposażając domowy warsztat?

Drewniany stół lub przytwierdzany blat

Na wyposażenie warsztatu bezwzględnie składa się stół lub przymocowany do ściany blat. Dla „złotej rączki” taki kącik jest nieoceniony. Płaska, obszerna przestrzeń pozwala na wykonywanie przeróżnych czynności, takich jak malowanie, szlifowanie, czy cięcie drewnianych elementów. W zasięgu ręki powinny znajdować się przydatne w danej chwili narzędzia.

Stół lub blat powinien być więc większych rozmiarów, aby z powodzeniem pomieścić na nim wiertarkę, wkrętarkę, czy młotek. Nieodzownym elementem każdego warsztatu domowego są półki i regały, na których poukładać można niezbędne gadżety.

Pojemniki i pudełka

Rzeczy, które w domowym warsztacie odgrywają drugorzędną rolę, warto schować w plastikowe, zamykane pojemniki lub kartonowe pudła. Dużo lepiej sprawdzają się te pierwsze, są bowiem solidniejsze, a więc i bardziej wytrzymałe. Można ustawić je na półkach lub na podłodze.

Przykładowo, jeśli ktoś zajmuje się mechaniką, nie musi trzymać na wierzchu zestawu pędzli do malowania drewna. Z powodzeniem może je umieścić w plastikowym pojemniku. Skrzynki z plastiku dostępne są w każdym markecie budowlanym.

Jeśli wyposażenie warsztatu obejmuje wiele gadżetów, dobrym rozwiązaniem jest podpisanie pojemników tak, aby wiedzieć, co się w nich znajduje. Skraca to czas poszukiwań jednego, konkretnego przedmiotu.

Komplet narzędzi

W komplecie narzędzi warsztatowych nie powinno zabraknąć: śrubokrętu, młotka, obcęgów, nożyczek, noża, śrubek i gwoździ. W sklepie budowlanym dostępne są otwierane walizki, w których znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria. Do elektrycznych urządzeń, w które wyposaża się kącik do majsterkowania, zalicza się m.in.: wiertarkę, wkrętarkę, szlifierkę, piłę. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanych w tym miejscu czynności.

Słoiki przykręcane do półki

Ten stary sposób świetnie zdaje egzamin, gdy majsterkowicz posiada wiele drobnych, metalowych elementów, takich jak gwoździe, śrubki, czy wiertła. Z łatwością można je zgubić. Aby temu zapobiec, niezwykle pomocne mogą okazać się… szklane słoiki, których zakrętki przytwierdzone są do spodu najniższej półki wiszącej na ścianie. Nie dość, że wszystkie akcesoria są dobrze widoczne, to można szybko się do nich dostać, odkręcając słoik.

Cześć! Witamy na blogu oktobiz, który skupia się na dostarczaniu wiedzy i naszych doświadczeń na temat nieruchomości, budownictwa i różnorodnych porad domowych. Poznaj nasze spojrzenie na projektowanie wnętrz, uprawę roślin i styl życia, w którym łączymy wiele pasji! Zapraszamy do lektury naszych artykułów.