Koniec roku zbliża się nieubłaganie. Nie masz jeszcze określonych postanowień? Postaw na efektywną naukę języka angielskiego. Może planujesz to od dawna, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź kilka wskazówek na start, a tym razem uda Ci się zrealizować swój cel.
Dlaczego warto rozpocząć naukę?
Język angielski nawet na poziomie podstawowym ułatwia komunikację za granicą zarówno kiedy polecisz na wakacje, jak i podczas wyjazdu służbowego. Orientowanie się w kluczowych czasach gramatycznych, zwrotach i słownictwie przydaje się również w pracy. Wiele branż chętnie korzysta z angielskiego, a nawet wymaga od pracowników konkretnego poziomu znajomości. Co więcej, dzięki temu językowi możesz zyskać dostęp do szerszej ilości informacji (wiadomości zagraniczne, artykuły, książki, podcasty) i rozrywki.
Zacznij od podstaw
Na samym początku określ swój poziom zaawansowania. Prawdopodobnie masz już jakieś zaplecze językowe. Zależnie od stopnia znajomości angielskiego podziel naukę na mniejszą lub większą liczbę etapów. Każdemu z nich wyznacz też inne przedziały czasowe. Im więcej już wiesz, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na przyswajanie nowych informacji.
W każdym razie warto zacząć od podstaw. Nawet jako osoba, która miała kiedyś zajęcia z angielskiego lub ukończyła dawno kurs, powinieneś powtórzyć słownictwo i gramatykę właściwie z najniższego poziomu. Jeśli nie miałeś styczności z językiem angielskim na co dzień, przyda Ci się odświeżenie pamięci. Wówczas dalsza nauka pójdzie znacznie prościej.
Czasy gramatyczne i modal verbs – ćwiczenia
Gramatyka języka angielskiego potrafi być dosyć skomplikowana. Z tego powodu powinieneś, już na starcie, dobrze opanować jej podstawy, aby później nie pogubić się w kolejnych czasach. Od czego zacząć? Present Simple i Present Continuous zrozumiesz bez większych problemów.
Natomiast do opanowania zostanie jeszcze 10 innych czasów i mnóstwo form gramatycznych – przykładowo dla czasowników nieregularnych i modal verbs ćwiczenia są konieczne. Jeśli będziesz regularnie rozwiązywał zadania i zaznajamiał się z wyjątkami, efekty swojej nauki wypróbujesz już podczas wakacji. Pamiętaj jednak, że swobodna komunikacja to przede wszystkim wynik częstego ćwiczenia wymowy po angielsku.
Zasób słownictwa – co jest ważne?
Na początku skup się na zapoznaniu się z zaimkami osobowymi i podstawowymi rzeczownikami. Nazwy wszelkich przedmiotów codziennego użytku, miesięcy, pór roku, warunków pogodowych czy jedzenia są dobre na start. Przy okazji opanujesz też używanie przedimków. Następnym etapem może być poznanie liczebników głównych i porządkowych, popularnych przymiotników czy określeń przynależności. To częsta kolejność stosowana w szkolnej nauce. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w końcu przyjdzie czas na bardziej specjalistyczne słownictwo.
Możesz też sprawdzić, jakie są najczęściej używane słowa po angielsku i rozpocząć naukę od nich. Innym rozwiązaniem jest zapoznanie się ze słownictwem należącym do kręgu Twoich zainteresowań lub branży, w której pracujesz.
Nauka języka angielskiego jako postanowienie noworoczne może okazać się dobrym pomysłem dla wielu osób. Przede wszystkim liczyć się będzie sumienne opanowanie podstaw, aby z czasem móc przejść do bardziej zaawansowanych etapów i cieszyć się nowymi umiejętnościami.
Artykuł sponsorowany